قوانینی که در خوردن پستانک باید رعایت شود!

آیا پستانک خوب است؟

نوزادانی که تازه متولد می شوند، میل به مکیدن دارند. حتی بعضی از نوزادان دیده می شود که قبل و بعد از تولد انگشتان خود را می مکند. سوالی که مطرح می شود، آیا پستانک برای نوزاد با وجود این توضیحات مفید است یا خیر؟

برای بعضی کودکان استفاده از پستانک روشی رضایت بخش در فاصله بین شیر دهی است. در واقع روشی برای کودکان بی قرار است. همچنین حواسپرتی موقت برای کودک ایجاد می کند تا زمانی که گرسنه است، در این فاصله که شیر آماده می شود، او را ساکت کرد. همچنین در مواقعی که تزریق واکسن یا غیره صورت می گیرد، تا حدودی کودک را آرام می کند.

بسیاری از مادران یا والدین دیده شده که برای خوابیدن کودک از پستانک استفاده می کنند. جالب است که بدانید که پستانک خزر بروز ناگاهنی سندرم مرگ نوزاد را کاهش می دهد. در هنگام خواب باعث کاهش این سندرم ناگهانی می شود. پستانک دورانداختنی می باشد اما اگر زمانی رسیده که کودک باید این عادت را ترک کند ، شما می توانید به راحتی پستانک را دور بیاندازید ولی اگر کودک عادت به مکیدن انگشتان داشته باشد ترک آن بسیار مشکل تر است.

مزایا و معایب پستانک چیست

قانون های ۸گانه پستانکی

  • پستانکی بخرید که سوراخ های تهویه هوا بر روی بدنه آن تعبیه شده باشد.
  • شیرین کردن پستانک با هر نوع شیرین کننده ای (قند، شکر یا عسل) ممنوع است.
  • پستانک را مرتب تمیز کنید و برای بچه های زیر شش ماه، پستانک را هر روز بجوشانید.
  • هرگز پستانک را با زنجیر دور گردن کودک نیندازید. این کار ممکن است موجب خفگی شود.
  • پستانک ارتودنتیک انتخاب کنید. این نوع پستانک به فرم خاصی طراحی شده که تداخل کمتری با سیستم دندانی دارد.
  • تمایل کودکتان به مکیدن چنین پستانکی کم خواهد شد! نگذارید کودک در تمام طول خواب پستانک بمکد. وقتی به خواب رفت، پستانک را از دهانش بیرون بکشید.
  • اگر می خواهید پستانک را از کودکتان بگیرید، این کار را به آرامی و در چند مرحله انجام دهید. با کودکتان درباره محدود شدن مکیدن پستانک صحبت کنید و از مضرات آن برای او بگویید.
  • در ابتدا ساعت های مکیدن پستانک و یا مکان مکیدن آن را محدود کنید. مثلاً می توانید مکیدن پستانک را با وضع قانونی محدود به اتاق خود کودک کنید. دور از چشم کودک، مقدار کمی از قسمت پلاستیک سر پستانک را با قیچی ببرید و این مقدار را هر چند روز یک بار اضافه کنید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال