6 راه برای کاهش مصرف خوراکی های شیرین در کودکان!

زمانی که نوبت به دندانپزشکی کودکان و اطفال می رسد، توصیه هر دندانپزشک اطفالی به کودکان این است که :

قند و شیرینی یه وقتایی خوبه خورد، ولی برای دندان ها خوب نیستند.

بخاطر همین چون کودکان هم عاشق شکلات، آب نبات و شیرینی جات می باشند، اما باکتری که در دهان است بیشتر از همه عاشق قنده. ساکاروز موجود در خوراکی ها باعث می شود باکتری های دهان تحریک به پوسیدگی دندان کنند.

این باکتری ها اسیدی تولید می کند که باعث می شود دندان اسیب ببیند.

محدود کردن میزان مصرف قند هم برای سلامت بدن تان مفید است هم برای سلامت دندان هایتان. و اما توصیه های دندانپزشک کودکان برای جایگزین های قندی چیست؟!

زمانی که نوبت به خوراکی یا میان وعده می رسد، باید ببینید شیرین کننده هایی که استفاده شده، مثل شکر سفید، چه مقدار است. حتما برچسب محصولاتی که خریداری می کنید را بخوانید.

حقیقتی در مورد آب میوه ها

چون آب میوه ها هم سرشار از قند و کالری می باند، اب و شیر همیشه بهترین جایگزین برای اب میوه می باشند. معمولا توصیه می شود که کودکان بین یک تا 6 سال نباید بیش از 113 تا 170 گرم در روز آب میوه بنوشند. در سنین بین 7 تا 18 سال هم نباید بیش از 220 گرم تا 320 گرم در روز بنوشند.

حالا چه باید کرد؟

میزان اب میوه مصرفی رو در کودکان کاهش داد. همیشه در اولویت اب یا شیر باشد.

قند و شیرینی جات

نوشیدنی های گازدار را حذف کنید!

نوشیدنی های گاز دار و کربونات دار با هر اسم و رسمی برای دندان های کودکان مناسب نیستند.

یک شیشه نوشابه یا نوشیدنی گازدار برابر سه روز قند مصرفی کودک می باشد.

موقع خرید خوراکی یا میان وعده برای کودک، دقت داشته باشید!

اگر به دنبال جایگزینی برای ادامس یا اب نبات برای کودک تان می باشید، توصیه می شود به آن ها میوه های خشک بدهید. خوراکی هایی مثل کشمش، مویز، باز قند طبیعی دارند و بهتر از قندهای مصنوعی می باشند.

مصرف کربو هیدرات را با نظارت دنبال کنید!

بسیاری از کوکی ها یا بیسکوییت ها به شکل حیوانات یا متنوع می باشند. اما چیزی که این وسط مهم است، مصرف کربوهیدرات است. چون در دهان تبدیل به قند می شود. همین باعث می شوند با گذشت زمان و به دندان که می چسبند، باعث از بین رفتن دندان شوند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال