مسواک زدن صحیح چگونه است؟

روش های غلط مسواک زدن

از آنجایی که هر روز همه یکسری کارها را به طور روتین انجام می دهیم، بسیاری هستند که حتی نمی دانند که دندان هایشان را صحیح مسواک می زنند یا خیر. البته غلط انجام دادنش صد برابر بهتر از اینست که اصلا مسواک نزنند، مسواک زدن دندان ها به طور صحیح از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند، بیماری های لثه یا حتی حساسیت دندان ها و خیلی موارد دیگر. همانطور که دندانپزشک کودکان توصیه می کند.

شاید هم تکنیک خوبی به کار گرفته باشید، برای شروع، اما باید در طی زمان همه این ها را حل کنید. یا شاید هم شده که دندانپزشک به شما و بیماران روش صحیح مسواک زدن را یاد داده اما توجه نکرده بودید. در هر صورت، در اینجا یکسری نکات هست که به بررسی برخی از آن ها برای داشتن بهداشت دهان و دندان راحت تر و موثر تر می پردازیم.

اشتباهات رایج در مسواک زدن به توصیه دندانپزشک کودکان

مسواکتان را اشتباه نگه داشته اید!

نگه داشتن مسواک طوری که موهای آن عمود بر دندان هایتان باشند، در واقع بهترین راه برای شروع نیست. برای سطوح خارجی دندان ها، باید مسواک را طوری نگه دارید که موهای آن 45درجه متمایل به دندان هایتان باشند. همین به موهای مسواک اجازه می دهد که خط لثه را نیز پاکسازی کنند، جایی که پلاک ها بیشتر احتمالش می رود جمع شوند. برای سطوح داخلی دندان ها هم، مسواک را بچرخانید، طوری که عمود باشد، به آرامی دندان ها را حرکات آهسته مسواک بزنید. از نوک مسواک هم برای جاهایی که دسترسی سخت تر می باشد، استفاده کنید.

زبانتان را مسواک نمی نزنید!

 سطح زبان محل بسیار خوبی برای جمع شدن دبری ها و اختفای باکتری ها می باشد. تمیزکردن زبان به عنوان بخشی از روتین مسواک زدن می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان کمک کند و حتی با از بین بردن باکتری هایی که ممکن است از زبان به دندان ها منتقل شوند، جلوگیری کند. به هر حال، مجبور نیستید که از مسواک تان استفاده کنید. انواع مختلفی از اسکرپرهای زبان در فروشگاه ها می باشد. یک مدل متفاوت آن را امتحان کنید. یا حتی می توانید از دندانپزشک خود در این باره کمک بخواهید.

روش صحیح مسواک زدن

از دهانشویه بعد از مسواک زدن استفاده کنید!

فلوراید یک ماده معدنی می باشد که به استحکام دندان ها، جلوگیری از پوسیدگی های دندان و حتی ترمیم حفرات بسیار ریز دندان کمک می کند. به خاطر همین است که استفاده از خمیردندان فلورایده بسیار توصیه می شود. با این وجود، در صورتی که دهان تان را با آب بعد از مسواک زدن می شویید، در واقع تاثیر فلوراید را از روی دندان هایتان از بین می برید.

اگر تا بحال از وارنیش فلوراید حرفه ای برای دندان ها استفاده کرده باشید، یادتان باید باشد که حتما باید چند دقیقه ای مثلا نیم ساعتی بعد از آن صبر کنید و نه چیزی بخورید و نه بیاشامید، تا تاثیر درمانی اش را بگذارد. به خاطر اینکه می خواهیم فلوراید روی سطوح دندان به مدت طولانی بماند تا تاثیر گسترده ای روی دندان ها داشته باشد. شبه آن هم خمیردندان فلورایده است. مطمئن شوید که بعد از اتمام مسواک زدن، فوم خمیردندان را بیرون بریزید. اما دهانتان را با آب یا دهانشویه، حداقل چند دقیقه ای نشویید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال