آیا ایدز در سلامت دهان موثر است؟

عفونت HIV ـ ایدز :

آیا بیماری ایدز هم در سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان موثر می باشد؟

همانطور که یک دندانپزشک اطفال خوب تاکید می کند، ایدز به صورت جهانی یکی از پنج علت اصلی مرگ و میر کودکان ست. داروهای ضد ویروسی همانند سازی ویروسی را کاهش می دهد و می تواند انتقال مادر به کودک HIV یا ویروس نقص ایمنی انسانی را کاهش دهد. در کشورهای غربی میزان انتقال عمودی 1 تا 2% می باشد. اما رتروویرال تراپی (HAART) هنوز در کشورهایی که درآمد کم تا متوسط دارند، در دسترس نمی باشد. استفاده از HAART مرگ و میر را کاهش می دهد و امید به زندگی را در کودکان آلوده به ایدز افزایش می دهد.

مشکلات ایجاد شده برای سلامت دهان :

همچنین با HAART بروز ضایعات دهانی در کودکان و بزرگسالان کاهش یافته است. سن متوسط کودکان در زمان تشخیص ایدز،  ماه است و تظاهرات دهانی اولین نشانه های عفونت در حدود نیمی از تمام کودکان مبتلا می باشد. ضایعات دهانی با سرکوب ایمنی مرتبط می باشد.

بهداشت دهانی و بیماری ایدز

بروز کاندیدیازیس با غشا کاذب در جمعیت اطفال حدود % گزارش شده است. سایر ضایعات دهانی شایع، بزرگ شدن پاروتید، ژنژیواستوماتیت هرپس سیمپلکس، ضایعات ناشی از سیتومگالو ویروس، زخم های آفتی و التهاب گوشه لب می باشد. بیماری پریودنتال یک تظاهر دیرهنگام عفونت HIV است. بیماری پریودنتال شایع ترین ضایعه دهانی تشخیص داده شده در کودکان آفریقایی HIV مثبت است. رویش تاخیری دندان در کودکان آلوده به HIV نیز رخ می دهد. یک برنامه پیشگیرانه برای کودکان آلوده به HIV باید شامل معاینه دقیق دهان در فواصل منظم برای اطمینان از تشخیص زودهنگام و کنترل کاندیدیازیس با غشا کاذب و سایر ضایعات دهانی باشد.

نوتروپنی :

تهداد لکوسیت های خون به طور نرمال بین پنج تا ده هزار سلول در هر میلی متر مکعب است که عمدتا نوتروفیل هستند. گرچه کاهش نوتروفیل های در گردش معمولا منجر به کاهش تعداد کلی لکوسیت می شود. چنین معیارهایی معنادار نبوده مگر شمارش افتراقی انجام شود و تعداد دقیق هر نوع سلولی محاسبه شود. در هر فرد سالم شمارش کلی نوتروفیل بین 1800 و 7200 سلول در هر میلی متر مکعب است. بنابراین، نوتروپنی به صورت کاهش در شمارش نوتروفیل زیر 1800 سلول در هر میلی متر مکعب تعریف می شود. این بیماری ممکن است به صورت یک یافته منفرد یا همراه با تنوعی از اختلالات زمینه ای باشد که می تواند باعث کم خونی و ترومبوسیتوپنی شود.

مطالب مرتبط :

توصیه های مهم راجع به بهداشت و سلامت دندان اطفال

آسیب به لثه و مخاط دهان

شرایط بهداشت دهان دارای اروژن چگونه است؟

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال