از بین بردن پوسیدگی دندان با فیشورسیلانت

فیشورسیلانت برای از بین بردن مشکل پوسیدگی دندان کاربرد دارد . فیشورسیلانت به معنی مهر و موم کردن و بستن درز و شیار دندان است، فیشورسیلانت ماده ترمیمی و همرنگ دندان است که توسط آن شیارهای عمیق سطح جونده دندان‌ها پوشیده شده و بدین ترتیب شیارها کم عمق می‌شوند.

 کاربرد سیلانت ها از سال 1955 میلادی آغاز شد . در حدود 70% دندان های مولر در طی سه سال اول رویش خود دچار پوسیدگی در سطح اکلوزال می شوند . لیزر این امکان را به دندانپزشک می دهد که شیارهای مینایی را تمیز ، استریل و آشکار سازد .

سطح مینایی که با لیزر اربیوم درمان شده است دارای خصوصیات مشابهی با مینای اچ شده با اسید است . برای برداشت پوسیدگی و اچ کردن دندان با لیزر نیاز به کاربرد اسپری آب است و از آنجا که بسیاری از کودکان کم سن و سال تحمل اسپری آب را ندارند ، می توان اسپری را قطع کرد و با انرژی در حد 30 میلی ژول به دقت سطح دندان را اچ نمود .

برای جلوگیری از آسیب دیدن سطح دندان ، باید نوک دستگاه لیزر دائم در حال حرکت در اطراف pit و fissure ها باشد . پس از این مرحله ، آماده سازی سطح دندان و قرار دادن مواد برای فیشورسیلانت به شکل معمول صورت می گیرد .

 

این درمان بطور ویژه برای دندانهای آسیای اول دایمی (دندان شش) تا دو سال بعد از رویش آن توصیه می‌شود. علت آن است که این دندان در سن شش سالگی رویش می‌یابد یعنی سنی که متاسفانه هنوز اکثر کودکان و والدین آن‌ها مراقبت‌های لازم بهداشتی و تغذیه‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندانهای کودک را رعایت نمی‌کنند.

از بین بردن پوسیدگی دندان با فیشورسیلانت

دلیل دیگر آن است که چون رویش دندان شش با افتادن هیچیک از دندانهای شیری همراه نیست، متاسفانه خیلی از پدر و مادر‌ها حتی متوجه رویش این دندان مهم در دهان کودکشان نمی‌شوند و تصور می‌کنند این دندان هم یکی از دندانهای شیری است که در ‌‌نهایت خواهد افتاد. بهمین خاطر معمولا دندان شش خیلی زود و گاهی حتی قبل از رویش کامل آن، خراب می‌شود.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال