اصول دندانپزشکی اطفال چیست؟

از چالش هایی که روزانه دندانپزشکان با آن روبرو هستند، موضوع اطمینان از سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان می باشد. به توصیه دندانپزشک اطفال خوب در تهران مطلوب نمودن سلامت دهانی کلیه کودکان، روش جامعه نگر ضروری می باشد. اما همین روش دندانپزشکی جامعه نگر چیست و دندانپزشک اطفال خوب در تهران در این باره چه نظری دارد؟

کودکان و دندانپزشکی جامعه نگر : موضوع ارائه خدمات به نوزادان و نوپایان خانواده های کم درآمد

خدمات دندانپزشکی به نوزادان و نوپایان خانواده های کم درآمد به دلایل متعددی یک وضعیت دشوار محسوب می شود. این کودکان اغلب یک، دسترسی مالی به خدمات نداشته، دو، مراقبینی دارند که به اهمیت ملاقات های دندانپزشکی زودرس پی نبرده اند، سه ، دریافتن دندانپزشکی که اعضای خدمات درمانی نیازمندان را بپذیرد دچار مشکل بوده، چهار، در یافتن دندانپزشکی که کودکان زیر 3 سال را درمان کند، دچار مشکل هستند، پنج، توسط پزشک مربوطه جهت پیگیری مراقبت های دندانپزشکی در سن مناسب، آگاه نشدند.

دندانپزشک اطفال

همانطور که بیان کرده بودیم، خدمات دندانپزشکی کودکان باید از نوزادی آغاز گردد. این امر بخصوص در مورد کودکان کم درآمد صادق است که در خطر بالاتر پوسیدگی قرار دارند. با وجودی که این موضوع حقیقت دارد، که بسیاری از کودکان پوسیدگی شدید را تجربه خواهند کرد. در کودکان کوچک خصوصا کودکان زیر 3 سال این چنین درمان هایی معمولا به بستری شدن و بیهوشی عمومی نیاز دارند. بنابراین برای کودکان کم درآمد، با پوسیدگی های شدید هزینه درمان می تواند بسیار بالا بوده و مانعی عمده برای بیماران، والدین و دندانپزشکان محسوب شود.

علی رغم شرایط برنامه EPSDT که کودکان واجد شرایط تا 3 سالگی به ملاقات دندانپزشک رفته باشند(یا سن کمتر در بعضی ایالات) استفاده کودکان کم درآمد صفر تا 3 ساله از خدمات دندانپزشکی بسیار پایین باقی مانده است. برای فهماندن اهمیت ملاقات های دندانپزشکی زودرس برای این گروه کودکان به تلاش مداومی نیاز است. به علاوه معاینه و مشاوره بهداشت دهانی باید قسمتی از برنامه های جامعه نگر موجود در محل هایی که کودکان برای سایر خدمات حاضر می شوند، باشد. تلفیق موفق فعالیت های بهداشتی دهان از جمله پیشگیری، آموزش و معاینه، پیش از این در بسیاری از برنامه های جامعه نگر از جمله درمانگاه های بهداشتی مادر کودک و درمانگاه های زنان، نوزادان و کودکان (WIC) رخ داده است.

با وجودی که اجزا دندانپزشکی اغلب بخش لازمه برنامه های جامعه نگر می باشند، به ندرت درمانگاه های جامعه نگر فقط برای تامین نیازهای نوزادان کم درآمد دایر شده اند. با این وجود حداقل یک الگوی بین المللی از درمانگاهی که اختصاصا برای مراقبت دهانی نوزادان طراحی شده، وجود دارد. در برزیل از سال 1986 یک درمانگاه بهداشت دهانی نوزاد با حمایت دولتی وجود دارد.

 

مطالب مرتبط :

آرامبخشی خفیف و متوسط توسط دندانپزشک اطفال

معاینه دندان ها توسط دندانپزشک اطفال

دندانپزشکی اطفال؛ چطور از دندان‌های کودکان حفاظت کنیم

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال