اهمیت کاربردی دندانپزشکی کودکان

دندانپزشک اطفال هم معنی دندانپزشکی برای بچه ها است . علت وجود دندانپزشک اطفال ، وجود مشکلات دندانی و دهانی صورتی در کودکان می باشد . بدون شک منشا دندانپزشک برای بچه ها مربوط به درمان پوسیدگی دندانی ، التهاب پالپ و التهاب و درد همراه با بافت عفونی پالپ و چرک در استخوان آلوئول است .

دندانپزشکی کودکان از ابتدا که به کشیدن دندان معطوف بود به عصر مقابله با تاکید بر روش های تشخیصی و حفظ یکپارچگی قوس در موارد از دست دادن دندان به علت پوسیدگی یا تروما ، وارد شده است . مال اکلوژن پیامد کشیدن خودسرانه دندان هاست که قابل پیشگیری می باشد . روش های ترمیمی ، درمان پالپ ، حفظ فضا و ارتودنسی پیشگیری موضوع های اصلی در این عصر هستند که متاسفانه هنوز تمام نشده است . به خاطر طولانی مدت بودن مشکل پوسیدگی زودرس کودکی و افزایش اخیر آن ، این روش های درمانی بسیار مورد توجه است . تاکید جدیدی در مورد کاربرد مواد ترمیمی نوین و چسبنده به تفضیل بیان شده است .

امروزه دندانپزشکی کودکان نیز بر پیشگیری از بیماریهای دندانی تاکید دارد که اولین مرکز توجه است و به صورت دقیق تری برای هر کدام از چهار گروه سنی عنوان می شود . همچنین از آنجایی که ارزیابی خطر پوسیدگی به پیشگیری شخصی بستگی دارد ، این موضوع بسیار توسط دندانپزشک اطفال خوب در تهران ،دکتر رکنی تاکید می شود .

سلامت و بهداشت دندان های شیری نقش مهمی را در سلامتی دندانهای دائمی ایفا می‏کند. دندانهای شیری سه کار دارند : جویدن، زیبایی چهره کودک ایجاد مسیر برای رویش دندانهای دائمی . دندانهای شیری هم مانند دندانهای بزرگسالان دچار پوسیدگی میشوند اما شاید بعضی والدین برایشان تعجب آور باشد که دندان شیری پوسیده اهمیت زیادی داشته باشند، چراکه با دندانهای دائمی جایگزین میشوند. اگر در دندانهای دوره کودکی مشکلی وجود داشته باشد، تاثیرات منفی بر جای خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید :

چگونه می توان یک دندانپزشک خوب را انتخاب کرد؟

توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان توسط دندانپزشک اطفال

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال