برای پیشگیری از پوسیدگی دندان چه استراتژی هایی می باشد؟

در دوران وقوع بالای پوسیدگی دندان، تمام کشورهای شمال اروپا برنامه های پیشگیرانه ای را به منظور کاهش میزان وقوع بیماری در کل جمعیت کودکان و نوجوانان تدوین نمودند. این استراتژی های پیشگیرانه نمی توانند در طول زمان کاهش پوسیدگی ها و در صورت تغییر توسعه بیماری ها در جمعیت به کار روند. به گفته دندانپزشک در دندانپزشکی بدون درد ، اینطور ادامه می دهد که واژه استراتژی در اینجا به عنوان هنر برنامه ریزی برای بهترین راه برای دستیابی به چیزی یا موفقیت در زمینه ای به کار می رود.

به گفته دندانپزشک اطفال در دندانپزشکی بدون درد نمونه ای را آورده ایم. یک برنامه سلامت دهان برای کودکان پیش دبستانی در یک منطقه چند ملیتی در سوئد

استراتژی های پیشگیری از پوسیدگی دندان ـ دندانپزشک ترمیمی با لیزر

پیش زمینه

Rosengard در شهر مالمو در کشور سوئد است که قسمت اعظم جمعیت خانواده های مهاجر هستند. یک بررسی سلامت دهان نشان داد که 85% از کودکان 3 ساله نشانه هایی از پوسیدگی دندانی دارند که نیاز فوری به استفاده از برنامه های سلامت دهان با توجه خاص به کودکان پیش دبستانی را روشن می سازد. مسئله مهم یافتن راهی موثر برای ملاقات با خانواده ها در سنین اولیه زندگی کودک و ابلاغ پیام های موثر و قابل فهم بهداشتی به آنان است.

محتوای برنامه :

804 کودک دوساله در ابتدا وارد مطالعه شدند. یک مرکز اطلاعاتی به نام “مسواک” در مرکز خرید عمومی شهره استقرار یافت  که دارای مبلمان راحت، وسایل خاص برای مشاوره و آموزش مهارت مسواک زدن به طریقه Tell – show – do بود. کودکان بین 24 و 36 ماهگی چهار بار ملاقات می شدند و برنامه توسط دو دستیار دندانپزشک آموزش دیده مدیریت می شد. به والدین مسواک و خمیردندان فلورایددار (1000 ppm F) با قیمت مناسب معرفی می شد و قرص های مکمل فلوراید هم به طور رایگان در اختیار آنان قرار می گرفت و توصیه می شد که روزی یک قرص (NaF 0.25mg) بعد از مسواک در شب به کودک خورانده شود.

نتایج :

از آنچه انتظار می رفت بالاتر بود : پس از یک سال کودکان عاری از پوسیدگی به طور مشخص افزایش یافت. میانگین پوسیدگی در کودکان داخل پروژه 0.2dmft شد. درحالیکه در کودکان اولیه 4.4 بود.

نتیجه گیری :این نشان می دهد ک یک برنامه حساب شده که از سال ابتدایی آغاز می شود، می تواند بهداشت کودکن پیش دبستانی را بهبود بخشید. و نشان می دهد که آموزش صحیح فلوراید و دو عامل کلیدی هستند. به خصوص در مناطق با وضعیت اجتماعی اقتصادی پایین تر.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال