بهداشت دهان و دندان از نظر دندانپزشک در دوران بارداری(قسمت اول)

بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری از نظر دندانپزشک قسمت اول

بارداری دوران بسیار ویژه ای است . یقینا شما در مورد مراقبت از خود و شروع سالم زندگی کودک خود فکر خواهید کرد . بهداشت دهان و دندان شما که بخش مهمی از سلامت کلی شماست باید با دندانپزشک مشورت کنید تا کمک به پیشگیری از مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری کند .

بهداشت دندان,بارداری,دندانپزشک

مهمترین سوالاتی که در دوران بارداری در خصوص بهداشت دهان و دندان مطرح است عبارتند از :

1- آیا ارتباطی بین رژیم غذایی در دوران بارداری در خصوص بهداشت دهان و دندان وجود دارد ؟
2- آیا یک زن در دوران بارداری کلسیم دندان های خود را از دست میدهد ؟
3- اگر بین وعده های غذایی گرسنه شدیم چه کار کنیم ؟
4- اگر باردار بودیم و نیاز به معاینه رادیوگرافی دندان داشتیم چه کار کنیم ؟
5- آیا حاملگی بر لثه اثر گذار است؟
6- ” تومورهای بارداری ” چه هستند ؟
7- برای سالم نگه داشتن دهان در دوران بارداری چه میتوانم انجام دهم ؟

حال قسمت اول سوال ها و پاسخ ها را از نظر دندانپزشک و دندانپزشک اطفال خوب در تهران مشاهده کنید : 

1- آیا ارتباطی بین رژیم غذایی در دوران بارداری و بهداشت دهان و دندان وجود دارد ؟
داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار صحیح از مواد غذایی برای تغذیه شما و کودکتان لازم است . آنچه شما در طول نه ماه بارداری می خورید،بر رشد جنین به ویژه دندان ها تأثیر گذار است . دندان کودک شما بین ماه سوم و ششم از بارداری شروع به رشد می کند ، پس از این جهت مهم است که مقادیر کافی از مواد غذایی به خصوص کلسیم ،پروتئین ،فسفر و ویتامین های A,C وD را دریافت کنید .

2- آیا یک زن در دوران بارداری کلسیم دندان های خود را از دست میدهد ؟
از نظر دندانپزشک اینکه کلسیم از دندان مادر در دوران بارداری از دست می رود ، یک افسانه است . کلسیمی که کودکتان نیاز دارد از رژیم غذایی شما تأمین می شود ،نه از دندانهایتان! با این حال ،اگر میزان کلسیم در رژیم غذایی نامناسب باشد، بدن شما این ماده معدنی را از ذخایر کلسیم در مغز استخوانتان برداشت میکند . مصرف کافی از محصولات لبنی به عنوان منبع اصلی کلسیم و یا مکمل های زایمان ممکن است به شما توصیه شود ، که کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که تمام کلسیم مورد نیاز تان در دوران بارداری را دریافت کرده اید .

3- اگر بین وعده های غذایی گرسنه شدیم چه کار کنیم ؟
بسیاری از زنان در طول بارداری ، میل به خوردن میان وعده های غذایی دارند . این درحالی است که این میل طبیعی به میان وعده های حاوی کربوهیدرات می تواند باعث افزایش استعداد دندان به پوسیدگی شود . فرایند پوسیدگی با پلاک لایه چسبنده نامرئی از باکتری های مضر برروی دندان ها آغاز میشود . باکتری های دهان قند و نشاسته داخل دهان را به اسید تبدیل میکنند که به مینای دندان حمله می کنند . تکرار حملات ،می تواند به پوسیدگی دندان منجر شود . سعی کنید مصرانه خود را وادار به مقاومت در برابر میان وعده ها کنید . هنگامی که احساس نیاز به یک میان وعده می کنید ،غذاهایی که برای شما وکودکتان مغذی است از جمله میوه ها وسبزیجات خام ومحصولات لبنی را انتخاب کنید . مشاوره با پزشک خود در مورد رژیم غذایتان بهترین کار برای شما است .

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال