بهداشت دهان و دندان از نظر دندانپزشک در دوران بارداری(قسمت دوم)

بهداشت دهان و دندان از نظر دندانپزشک در دوران بارداری(قسمت دوم)

بهداشت دندان,بارداری,دندانپزشک

در قسمت اول مهمترین سوالاتی که در دوران بارداری در خصوص بهداشت دهان و دندان مطرح می شد رو گفتیم و پاسخ سه سوال داده شد وحالا قسمت دوم سوال ها و پاسخ ها را از نظر دندانپزشک و دندانپزشک اطفال خوب در تهران مشاهده کنید : 

4- اگر باردار بودیم و نیاز به معاینه رادیوگرافی دندان داشتیم چه کار کنیم ؟
ممکن است برای درمان دندان و یا یک اورژانس دندانپزشکی که نمی توان تا بعد از به دنیا آمدن نوزاد صبر کرد رادیوگرافی مورد نیاز باشد . عفونتهای دندانی درمان نشده خطر ابتلا جنین را دربرخواهد داشت و ممکن است درمان دندان برای حفظ سلامت مادر و نوزاد ضروری باشد ، تابش اشعه ایکس به دندان بسیار کم است . با این حال برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اشعه باید احتیاط به عمل آید . روپوش سربی قرار گرفتن شکم در معرض اشعه را به حداقل می رساند و باید هنگامی که هر رادیوگرافی از دندان گرفته می شود استفاده شود ،از نظر دندانپزشک گردنبند سربی می تواند از تیروئید در برابر اشعه محافظت کند . استفاده از گردنبند تیروئید سربی برای زنان باردار و کودکان توصیه میشود .

5- آیا حاملگی بر لثه اثرگذار است ؟
در طول بارداری ، سطح هورمون بدنتان ، بطو رقابل توجهی افزایش می یابد . التهاب لثه ، به ویژه در طول ماه هشتم بارداری ، ممکن است باعث شود لثه ها قرمز و پف کرده به نظر برسد و یا موجب خونریزی لثه به هنگام مسواک زدن شود . این حساسیت یک واکنش شدید به پلاک است که در اثر افزایش سطح پروژسترون در بدن شما ایجاد می شود . دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که درطول سه ماهه دوم ویا اوایل سه ماهه سوم دفعات مسواک زدن خود را بیشتر کنید که از بروز مشکل پیشگیری شود .

6- تومورهای بارداری چه هستند ؟
گاهی اوقات رشد بافت لثه ، در طول سه ماهه دوم ظاهر می شود که “تومور حاملگی” نامیده میشود . این رشد موضعی و تورم معمولا بین دندان هاست و مربوط به پلاک زیادی است که به آسانی خونریزی می کنند و با رنگ قرمز سطحی شبیه توت مشخص هستند آنها اغلب پس از تولد نوزاد با جراحی قابل برداشته شدن است . اگر تومور حاملگی داشتید به دندانپزشک خود مراجعه کنید . حفظ سلامت دهان ودندان در دوران بارداری مهم است . اگر متوجه هر گونه تغییری در دهان خود در دوران بارداری شدید، به دندانپزشک خود نشان دهید .

7- برای سالم نگه داشتن دهان در دوران بارداری چه کار کنیم ؟
برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه ، پلاک دندانهای خود را به طور کامل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید حذف کنید . مطمئن باشید که هر روز بین دندان هایتان با نخ دندان یا پاک کننده های بین دندانی تمیز شده است . از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود بخواهید که چگونگی درست مسواک زدن ونخ دندان کشیدن را به شما نشان دهد . در هنگام خرید محصولات مراقبتی دهان به استاندرد و موثر بودن آن توجه کنید .

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال