بهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان

بیشترین پوسیدگی دندانی در بین کودکان پیش دبستانی می باشد. از هر 10 کودک دو ساله، یک کودک دچار پوسیدگی بیش از یک دندان هستند. در سن سه سالگی 28 درصد از کودکان یک یا چندین حفره پوسیده دندانی دارند. و در سن 5 سالگی این میزان به 50 درصد از کودکان می رسد.

 

از نظر بسیاری از والدین داشتن حفره ی پوسیده در دندان کودکشان مهم نیست، آن ها بر این معتقد هستند که کودکشان با داشتن چنین حفره به طور کامل دندان را از دست داده است؛ اما این درست نیست , بلکه باید به بهداشت دهان و دندان آن ها اهمیت دهند. پوسیدگی در دندان شیری کودکان می تواند تأثیر منفی بر دندان های دائمی آن ها داشته باشد و منجر به مشکلات دندانی در آینده شود باعث بر طرف کردن این مشکل و مراجعه به ترمیم های دندانی او افزایش یابد.

بهداشت دهان و دندان کودکان

مسواک زدن

به محض این که دندان های کودکتان نیاز به مسواک زدن داشت، شما باید به کودکتان کمک کنید. باید مسواک زدن را دو بار در روز برای او انجام دهید و خمیر دندان فلوراید را به اندازه یک اسمیر (اندازه یک دانه برنج)، بر روی مسواک نرم قرار دهید. برس مسواک ها برای رسیدگی به دندان های کودکان در همه سنین طراحی شده است. و شما با توجه به نیاز کودکتان می توانید  نوع مسواک انتخاب و تهیه کنید.

مقدار خمیر دندان

زمانی که کودک به سن 3 سالگی رسید، می توانید از خمیردندان فلوراید به اندازه یک نخود برای او استفاده کنید، فلوراید موجود درون خمیر دندان ها از ایجاد پوسیدگی دندانی جلوگیری می کند. اگر فرزند شما طعم و مزه خمیر دندان را دوست ندارد، می توانید از طعم دیگری استفاده کنید. هر چند که کودکتان برای شست و شو و تخلیه مواد از دهان خود هنوز کوچک است، اما سعی کنید به فرزند خود آموزش دهید که خمیر دندان را قورت ندهد. بلعیدن بیش از حد فلوراید باعث می شود بر دندان ها لکه های سفید یا قهوه ای ایجاد شود.

چگونگی مسواک زدن

شما همه نوع آموزش هایی را در مورد چگونگی حرکت مسواک هنگام شست و شو از جمله: بالا و پایین، و حرکت مسواک به عقب و جلو یا به اطراف، شنیده اید. حقیقت این است که جهت چندان مهم نیست بلکه آن چیزی که مهم است تمیز شدن کامل دندان در همه جهت ها است. این در حالی است که شما با مقاومت فرزندانتان از شست و شو برخورد می کنید و فقط فرزندانتان با شست و شوی دندان های جلویی که در معرض دید هستند، موافقت می کنند. که این ممکن است در بهداشت دهان و دندان او تأثیر بگذارد، برای پیدا کردن دندان های پنهان آن ها شود تا بتوانید دندان های آن ها را شست و شو دهید. یک کودک نمی تواند دندان های خود را تا قبل از سن 6 تا 8 سالگی به تنهایی به طور کامل مسواک بزند و احتمال دارد به کمک شما احتیاج داشته باشد. بنابراین بر مسواک زدن درست آن ها نظارت داشته باشید.

مصرف بیش از حد مواد قندی

علاوه بر مسواک زدن مناسب کودک و نیز استفاده از خمیر دندان فلوراید، رژیم غذایی کودک نقش کلیدی در بهداشت دهان و دندان او دارد. و البته شکر و مصرف مواد قندی مخرب ترین مواد برای دندان است. شکر و مواد قندی بیشترین میزان پوسیدگی و حفره را در دندان ها ایجاد می کنند. مواد قندی شامل: کارامل های چسبنده، تافی، آدامس، و میوه های خشک شده به خصوص زمانی که آن ها را به مدت طولانی در دهان خود نگه می دارید، می تواند آسیب های جدی به دندان ها وارد کند. همیشه دندان های کودکان خود را بعد از مصرف مواد شیرین مسواک بزنید تا بهداشت دهان و دندان او انجام شود. همچنین اجازه ندهید که کودکتان برای مدت بسیار طولانی از نوشیدنی های شیرین استفاده کند.

معاینات دندانپزشکی

به طور منظم کودک خود را نزد دندانپزشک اطفال ببرید. پزشک اطفال و دندانپزشک اطفال به شما در سلامت و بهداشت دهان و دندان کودکتان کمک شایانی می کند و لثه ها و تمامی شرایط دندان او را بررسی می کند. دندانپزشک اطفال خوب به شما در مورد نحوه ی استفاده از فلوراید و نحوه ی مسواک زدن، برای حفظ بهداشت دهان و دندان توضیح می دهد.

منبع: www.healthychildren.org

مطالب مرتبط:

کاهش درد لثه های کودکان هنگام دندان در آوردن

عمل لوزه در کودکان

سیلانت تراپی دندان کودکان

نکاتی مهم در مورد واکسن کودکان

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال