به گفته دندانپزشک تاریخچه پزشکی چه گزینه هایی دارد؟

دندانپزشک اطفال، در دندانپزشکی بدون درد، درباره تاریخچه پزشکی و تمام گزینه های آن صحبت کرد. اما به همه موارد نپرداخته و شرح ندادیم. در ادامه دندانپزشک اطفال خوب، در دندانپزشکی بدون درد، به شرح هرکدام از این موارد می پردازد.

تاریخچه دندانی

تجارب دندانپزشکی گذشته کودک باید بررسی شود. نوع درمان دندانپزشکی انجام شده، شامل میزان کنترل درد و پذیرفتن درمان، اطلاعات مهمی درباره رفتار کودک در گذشته و طرح درمان های خاص به کار گرفته شده برای او مهیا می کند. فاکتورهای مربوط به آینده دندانی کودک مانند بهداشت روزانه دهان و رژیم غذایی و عادات مکیدنی کودک هم باید ذکر شوند. این اطلاعات به تعیین علت وقوع شرایط خاص مثل پوسیدگی های rampant، اروژن، سایش های غیر معمول و تحلیل لثه ای که در ملاقات اول تشخیص داده شدند کمک می نماید. همچنین سری رادیوگرافی یا فتوگرافی های قدیمی دندان ها هم در صورت وجود کمک شایانی به درمان می نمایند.

معاینه کلینیکی : نمای کلی

همانگونه که قبلا گفته شد دندانپزشک اطفال، عضوی از گروه پزشکی است که کودک بیشتر از همه نزد او می آید. بنابراین دندانپزشک می تواند بیماری ها و مشکلاتی که از دید سایرین پنهان مانده نیاز ارجاع زودهنگام دارد را تشخیص دهد.

ارزیابی کلی باید قبل از نشستن کودک روی صندلی دندانپزشکی آغاز شود. اگر دندانپزشک شخصا کودک را از اتاق انتظار به داخل مطب همراهی کند می تواند دیدگاه کاملی در مورد قامت کودک، تناسب، طرز ایستادن، سر، دهان، تنفس و گام برداشتن او به دست آورد. این ارزیابی ها ممکن است اختلالات رشدی و یا اختلال در سیستم عصبی مرکزی و اختلالات عصبی عضلانی و یا مشکلات استخوانی که نیاز به معاینات بیشتر دارند را مشخص نماید.

معاینات کلینیکی و پزشکی از نظر دندانپزشک ترمیمی بدون لیزر

معاینه پوست از لحاظ رنگ و ضایعات پیگمانته، بولا، اسکار، خشکی یا پوسته پوسته شدن که نشانه بیماری سیستمیک است باید بررسی شود. دست ها برای احتمال وجود webbing یا سین داکتیلی انگشتان (که نشانه وجود یک سندرم است) و شواهد وجود عادات باید بررسی شوند. شکل و کیفیت ناخن ها باید ارزیابی شوند. در اختلالات اکتودرمال، ممکن است ناخن ها وجود نداشته یا کیفیت بدی داشته باشند. در بیماری های مزمن تنفسی یا بیماری های تنفسی مادرزادی شکل ناخن ها محدب و انشگتان چماقی شکل می شوند.

معاینات سر و گردن

اگر تاریخچه خانوادگی یا تاریخچه خود بیمار یا معاینات کلینیکی کلی احتمال وجود آنومالی های مادرزادی یا اکتسابی کرانیوفشیال را مطرح نماید، معاینات سر و گردن باید انجام شوند. این معاینات شامل ارزیابی تمامی ساختمان های آناتومیک از لحاظ یکپارچگی، عملکرد، نمووپاتولوژی می باشد. آنومالی های کوچک هم باید بررسی شوند، چون نشان داده شده است که در نوزادان با بیشتر از سه آنومالی کوچک، به احتمال 90 درصد یک آنومالی بزرگ وجود دارد. حتی با تشخیص و مراقبت های زودهنگام هم تعداد زیادی از آنومالی ها تا ابتدای کودکی تشخیص داده نمی شوند بنابراین باید به مورد آن ها توجه کرد.

معاینات صورت شامل طول لب بالا، موقعیت لب پایین، وجود فرورفتگی زیر چانه ای و فعالیت عضلات منتالیس است. میزان بسته شدن لب ها وتون ماهیچه ای در لب ها و چانه معمولا در کودکان کم است و ممکن است باعث آبریزش از دهان شود.

رنگ، مقدار و کیفیت موها هم باید بررسی شود. در انواعی از دیسپلازی های اکتودرمال و بیماری های متابولیک مختلف موها ریزش دارند و یا نازک و ضعیف هستند.

در مطلب بعدی به ادامه شرح گزینه های موجود در تاریخچه پزشکی می پردازیم.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال