بگذارید کودک، مسواکش را خودش انتخاب کند

با توجه به نقش دندان های شیری در تغذیه، رشد فك ها، تكلم و زیبایی كودك، در صورت ایجاد پوسیدگی باید به درمان دندان شیری اقدام نمود. پوسیدگی درمان نشده و كشیدن زودرس دندان های شیری باعث كجی و جابه جایی دندان های دامی می شود.

تمیز نگه داشتن دندانها
 
قبل از اینكه كودك دندان در بیاورد بعداز هر وعده غذا، لثه های او را به نرمی با پارچه ای پاكیزه و مرطوب، تمیز نمایید.
 
بعد از بیرون آمدن دندان ها تا سن سه سالگی دندان های كودك باید توسط یكی از والدین بامسواك نرم، آب ونخ دندان تمیز شود.
 
درحدود سن سه سالگی تا هشت سالگی كودكان باید با نظارت بزرگسالان دندان هایشان را طبق قاعده صحیح مسواك و نخ دندان كنند توجه داشته باشید كه مقدار استفاده از خمیر دندان به اندازه یك نخود كافی می باشد! (بهتر است برای تشویق كودكان به مسواك زدن از خمیر دندان كودكان كه با طعم انواع میوه آغشته است استفاده شود).
 
در حدود سن هشت سالگی اغلب كودكان می توانند بدون كمك بزرگسالان مسواك بزنند و از نخ دندان استفاده كنند. البته بهتر است باز هم مسواك بزنند و از نخ دندان كشیدن آنها با نظارت و كنترل بزرگترها باشد.
 
خرید مسواك و خمیردندان باید با حضور و نظر خواهی كودك انجام پذیرد. زیرا احساس شخصیت اجتماعی كودك در این زمینه تقویت شده و سبب می شود در رعایت بهداشت دهان بیشتر دقت نماید.
 
اولین معاینه دندانپزشكی
 
در كشورهای پیشرفته توصیه بر آن است كه ارتباط با دندان پزشك از همان اوایل رویش دندان های شیری كودك برقرار شود.
 
آشنا شدن كودك با دندان پزشك و محیط دندان پزشكی سبب كاهش ترس و اضطراب او از مطب و به دكتر كمك می نماید تا درمان های ضروری را با آرامش بیشتری انجام دهد.
 
توجه:
 
جهت كاهش ترس و اضطراب كودك از دندان پزشك و محیط دندان پزشكی ضروری است كه والدین از منفی جلوه دادن (ترساندن كودك ) در رابطه با دكتر و محیط مطب خودداری نمایند.
 
كودكان را به تغذیه مفید تشویق كنید.
 
رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامتی دندان ها و لثه بسیار مفید است. كلیسم جهت استحكام دندان ها بسیار مفید است، شیر و ماست و پنیر از جمله منابع حاوی كلسیم می باشند.
 
تغذیه مداوم در طول روز (وعده های فرعی بین صبحانه، ناهار و شام) سبب می شوند كه دندان ها در معرض اسید قرار گرفته و احتمال ایجاد پوسیدگی زیادتر شود.
 
بنابراین یا تعداد وعده های غذایی را كاهش دهید یا كودك را عادت دهید بعد از هر وعده غذا خوردن از مسواك و نخ دندان استفاده كند.
 
زمانی كه اولین دندان های دایمی در سن شش سالگی بیرون می آیند بسیاری از والدین آنها را به اشتباه دندان شیری فرض می كنند. این امر سبب می شود به سالم باقی ماندن آنها خیلی توجه نشود.
 
یادآوری
 
با توجه به نقش دندان های شیری در تغذیه، رشد فك ها، تكلم و زیبایی كودك، در صورت ایجاد پوسیدگی باید به درمان دندان شیری اقدام نمود.
 
پوسیدگی درمان نشده و كشیدن زودرس دندان های شیری باعث كجی و جابه جایی دندان های دائمی می شود. Pit Fissure Sedlant موادی پلاستیكی هستند كه توسط دندان پزشك استفاده شده و شیارهای سطح جونده دندان های پشتی را می پوشانند و مانع باقی ماندن مواد غذایی در شیارها و حفرات می شوند و دندان در برابر باكترهای پوسیده كننده مقاوم تر می شوند.
 
استفاده از فلوراید :
 
استفاده از مواد حاوی فلوراید با نظارت دندان پزشك برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مفید است. تا زمانی كه كودك نتواند از دهان شویه فلوراید استفاده كند ژل فلوراید توسط دندان پزشك به كار می رود.
 
محافظ دهان و دندان :
 
یكی از صدماتی كه به دندان ها وارد می شود ضربات وارده به آنهاست كه سبب شكسته شدن دندان ها و یا شكسته شدن استخوان فك و بیرون افتادن دندان ها می شود.
 
با استفاده از وسیله محافظ دهان ودندان با نظارت دندان پزشك می توان از بسیاری صدمات در حین بازی و ورزش جلوگیری كرد.در كشورهای پیشرفته این وسیله در ورزش هایی مثل اسكیت،سواری، جودو، تكنواندو و سایر ورزش های رزمی، دوچرخه سواری، فوتبال و…استفاده فراوانی دارد.
توجه
 
این وسیله در بزرگسالان نیز كاربرد دارد.
 
خدمات پیشگیری شده بسیار ارزان تر از درمان هایی مثل درمان ریشه (عصب كشی)،روكش كردن دندان (در صورت شكسته شدن آنها یا زیاد بودن پوسیدگی)و…می باشد و سبب صرفه جویی در وقت ، پول و حفظ سلامتی دندان های اصلی می شود.
 
چند نكته مهم در مورد مسواك زدن:
 
شاید مسواك زدن به روش دقیق در ابتدا كمی وقت گیر به نظر برسد اما به مرور انجام آن ساده تر خواهد شد.
 
گاهی مسواك زدن در ابتدا ممكن است باعث خونریزی لثه شود، اما اگر لثه ها سالم و طبیعی باشند به تدریج متوقف خواهد شد. در صورت ادامه خونریزی با دندان پزشك تماس بگیرید.
 
فشار بیش از حد به برس مسواك سبب مچاله شدن الیاف می شود و مسواك زدن را بی اثر می سازد. به علاوه موجب سایش مینای دندان ها و تحلیل یا زخم شدن لثه ها خواهد شد.
 
مسواك زدن باید دقیق و بدون عجله باشد.
 
هدف از مسوك زدن برداشتن و پاك كردن پلاك میكروبی از روی دندان ها و شیار لثه ای است. در حالی كه عده ای گمان می كنند هدف از مسواك زدن سفید كردن دندان هاست. باید توجه داشت كه رنگ دندان ها در اثر مسواك زدن عوض نخواهد شد.
 
دندان های عقب به علت محل قرار گرفتن آنها در فك و دارا بودن شیارهای فراوان، بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. بنابراین هنگام مسواك زدن به توجه بیشتری نیاز دارند.
 
اگر مسواك زدن به روش صحیح انجام نشود، بهترین مسواك ها و خمیردندان ها نیز فایده ای برای دندان ها نخواهند داشت.
 
در پایان مسواك زدن دندان ها باید سطح زبان را هم مسواك زد. این كار باعث پاك شدن میكروب ها از سطح زبان و تازگی و خوش بویی تنفس می شود.
 
پس از مدتی به علت استفاده مستمر، موهای مسواك خمیده خواهند شد. در چنین حالتی لازم است مسواك جدیدی را جایگزین مسواك فرسوده نمایید.
 
معمولاً عمر مفید یك مسواك كه به درستی مورد استفاده قرار گیرد ۳ تا ۴ ماه است. امروزه مسواك هایی تولید شده كه مدت زمان استفاده از آنها به وسیله رنگ مخصوصی مشخص شده است.
 
مهم ترین عامل در زدودن جرمهای میكروبی، چگونگی مسواك زدن است و خمیر دندان نقش چندانی ندارد. بنابراین حتی بدون وجود خمیردندان نیز مسواك به تنهایی در حفظ سلامت دندان ها و لثه ها موثر و مفید خواهد بود.
 
بهترین مسواك ها هم وقتی مرطوب شوند،حدود سی درصد نرم تر می شوند بنابراین نباید برای مرطوب كردن الیاف مسواك از آب گرم استفاده شود.
 
پس از استفاده از مسواك باید آن را زیر جریان شدید آب گرفت تا ذرات خمیر دندان و میكروب ها از آن جدا و پاك شود و پس از تمیز كردن آن رادر هوای آزاد قرار داده تا كاملاً خشك شود، بنابراین سرپوش ها یا ظروف نگهداری مسواك باید سوراخ هایی برای عبور هوا داشته باشند چون ظرف های بدون منفذ سبب رشد میكروب ها در مسواك خواهند شد.
 
لازم به یادآوری است كه مسواك قادر نیست نواحی بین دندان ها را به خوبی تمیز كند و این نواحی باید به وسیله نخ دندان پاك شوند، چون تنها با این وسیله لابه لای دندان ها از جرمهای میكروبی تمیز خواهد شد.
پزشک اطفال

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال