ترس دندانپزشکی و مشکلات کنترل رفتاری

هدف دندانپزشکی کودکان پیشگیری و درمان بیماریهای دهانی در کودکان و نوجوانان به عنوان اساس سلامت مطلوب دهانی در طول زندگی است . دو راهکار اصلی برای تامین این هدف (a) حفظ سلامت محیط دهانی (b) توانایی بیمار برای استفاده از خدمات دندانپزشکی و داشتن انگیزه لازم بدین منظور می باشد .

کودکان و نوجوانان تفاوت زیادی در بلوغ ، شخصیت ، خلق و خوی و عواطف نشان می دهند که منجر به تفاوت در آسیب پذیری و توانایی آنها در تحمل شرایط درمان دندانپزشکی می شود .در نتیجه ، دندانپزشک اطفال برای پیشگیری از مشکلات کنترل رفتاری و کنترل کودکان دارای مشکلات رفتاری ، علاوه بر تکنیک های درمان دندانپزشکی به مجموعه ای از استراتژی ها نیاز دارد . این مجموعه باید شامل تکنیک های روان شناختی و دارویی باشد .

تعاریف و شیوع ترس دندانپزشکی و اضطراب

بسیاری از کودکان ملاقات با دندانپزشک را استرس زا می دانند . این موضوع از آنجا ناشی می شود که یک ملاقات شامل چندین عامل محرک استرس مانند دیدن فرد ناآشنا و نمایش اقتدار ، صداها و مزه های عجیب ، اجبار برای درازکشیدن ، ناراحتی و حتی درد می باشند .عدم همکاری و واکنش های ناشی از ترس ، اتفاقات رایج روزانه در یک کلینیک دندانپزشکی است . شیوع گزارش شده از ترس دندانپزشکی / اضطراب و مشکلات کنترل رفتاری در حدود 5% تا 20% است .

ترس به عنوان یک احساس طبیعی ناشی از درک یک تهدید واقعی محسوب می شود ، در حالی که اضطراب با واکنش های ترس در مقابل یک موقعیت خطر غیرواقعی اما مورد انتظار مرتبط است .

بنابراین به نظر می رسد که اضطراب یک نوع اختلال شبیه ترس است که در بین کسانی که قادر به سازگاری با شرایط ترسناک نیستند دیده می شود . فوبیا اختلالی است که براساس معیارهای کلینیکی تشخیص داده می شود .

طبق این توضیحات احتمالا ترس از دندانپزشکی و مشکلات کنترل رفتاری در دندانپزشکی در سنین پایین به اوج می رسد و به دنبال آن طی اوایل سن مدرسه ای کاهش نسبتا شدیدی در ترس از دندانپزشکی شروع می شود و سپس افزایش متوسطی نشان می دهد .دنتال فوبیا افراد کمتری را درگیر کرده و با بالا رفتن سن افراد ، افرایش متوسطی را نشان می دهد.تمایز ترس از اضطراب در شرایط کلینیکی مشکل است و اصطلاحات ترس از دندانپزشکی و اضطراب دندانپزشکی به جای هم استفاده می شوند.

مرتبط ترین سوال برای پرسیدن این است : آیا تمایز بین ترس از دندانپزشکی و مشکلات کنترل رفتاری در شرایط کلینیکی امکان پذیر است ؟هیچ پاسخ ساده ای برای این سوال وجود ندارد .احتمال عدم پذیرفتن کودک دارای مشکلات در کنترل رفتاری از طرف دندانپزشک کم است . دندانپزشکان ممکن است به طور تجربی کودکان با سطح درک پایین و بلوغ ناکافی یا توانایی همکاری کم را تشخیص دهند.

ترس دندانپزشکی و مشکلات کنترل رفتاری

کودکی که از طریق گریه یا مقاومت فیزیکی رفتار می کند ، ممکن است با مادر خود نجوا کرده ، هیچ تماس چشمی با دندانپزشک برقرار نکند و از ارتباط متقابل خودداری کند .کودکان دارای ترس از دندان پزشکی رفتار معمولی نداشته اما گاهی در طول درمان بسیار آرام و همکار هستند .بنابراین در چنین شرایطی خطر غفلت از اضطراب بیمار وجود دارد که ممکن است خطر آسیب به او را افزایش دهد . این نکته مهم است که نباید تنها رفتار همکارانه به عنوان علامتی از احساس راحتی در کودک محسوب شود .با افزایش آگاهی درباره علایم و دلایل اضطراب دندانپزشکی و مشکلات کنترل رفتاری ، دندانپزشک دقت بیشتری درباره این مشکلات خواهد کرد.

مطالب مرتبط :

دندانپزشک اطفال خوب و جلوگیری از استرس

پزشک اطفال و غلبه بر ترس کودک

دندانپزشکی کودکان راه‌های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال