تشخیص و درمان ناهنجاری فرنوم فک بالا و دندان سانترال

دندانپزشک ترمیمی با لیزر این بار مطلب تشخیص و درمان ناهنجاری فرنوم فک بالا در شیرخواران و کودکان دارای سیستم دندانی شیری – دائمی را در زیر می آورد.

در معاینه دهان شیرخواران ممکن است به اتصال فرنوم فک بالایی برخورد نماییم که تا ریج آلوئول و حتی در موارد شدید تا بین دندان های سانترال و کام گسترش یافته باشد . این اتصال نابجا می تواند باعث ایجاد دیاستم بین دندان های سانترال و گیر کردن لب بین دندان ها ، صدمات مکرر که مانع ترمیم بافت می شود ، و اشکال در بهداشت دهان گردد . در نوزادان تازه متولد شده ، اتصال شدید فرنوم فک بالا می تواند با انطباق مناسب لب با پستان مادر تداخل نماید و مشکلاتی را در تغذیه کودک با شیر مادر به همراه داشته باشد . این مسائل را می توان با حداقل ناراحتی در مطب دندانپزشک اطفال تشخیص داد و توسط دندانپزشک درمان نمود. برای ارزیابی نوع اتصال فرنوم فک بالا و تشخیص فایده قطع فرنوم یا بی اثر بودن آن می توان از یک تقسیم بندی استفاده نمود .

تشخیص و درمان ناهنجاری فرنوم فک بالا و دندان سانترال

تشخیص و درمان ناهنجاری فرنوم فک بالا و دندان سانترال

به نظر می رسد با انجام این جراحی در سنین 18-8 ماهگی نتایج مطلوب قابل دستیابی باشد . در شیرخواران ، اغلب نیاز به آرام بخش وجود ندارد . بیمار به شکل معمول آماده جراحی شده و از عینک های محافظ و اندکی بی حسی موضعی در محل فرنوم به کار برده می شود . تنظیم قدرت لیزر مانند روش درمان زبان چسبیده است .(برای اطلاعات بیشتر مطلب درمان زبان چسبیده از درمان های لیزر روی بافت نرم را بخوانید) تابش اشعه درست در محل ورود فرنوم و مابین دو دندان قدامی است .

نیازی به بخیه نمی باشد ، دوره ترمیم پس از عمل اغلب بدون مشکل طی می شود و بیش از یک مسکن ایبوپروفن لازم نخواهد بود . در دوره دندانی شیری – دائمی ، علاوه بر قطع اتصال فرنوم باید به استخوان بین دو دندان سانترال نور لیزر تاباند . بهترین نوع لیزر ، اربیوم است که همراه با اسپری استفاده می شود . تجربیات بالینی دندانپزشک نشان می دهد که بهترین زمان برای قطع فرنوم ، اگر در اوایل دوره دندان های شیری انجام نگرفته باشد ، زمانی است که دو دندان سانترال 3-2 mm رشد کرده باشند . با این کار و پس از رشد سانترال ها ، دیاستم بین آنها بسته خواهد شد . احتمال تشکیل بافت اسکار پس از این جراحی وجود ندارد و روند ترمیم قبل از آغاز درمان احتمالی ارتودنسی پایان خواهد پذیرفت . گرچه همان گونه که اشاره شد، اگر تنها مشکل دیاستم باشد ، شکل خودبخود حل می گردد و نیازی به درمان ارتودنسی نخواهد بود .

برای مطالعه بیشتر:

لیزرهای کاربردی در دندانپزشکی اطفال کدامند ؟

مراقبت های دندانی اطفال و دندانپزشک ترمیمی با لیزر

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال