توصیه جدی دندانپزشک درباره مسواک زدن کودکان!

دندانپزشک اطفال به والدین کودکان توصیه هایی جدی درباره مسواک زدن کودکان دارد. اگر می خواهید یک درمان دندانپزشکی بدون درد داشته باشید و یا اینکه تا جایی که می توانید دندان کودکانتان سالمتر باشد، بهداشت دهان و دندان کودکتان را در اولویت قرار دهید.

توصیه جدی دندانپزشک درباره مسواک زدن کودکان

کنترل پلاک؛ مسواک زدن

بهداشت مناسب دهان با روش های مکانیکی و شیمیایی حاصل و حفظ می شود. این روش ها می توانند در خانه یا مطب دندانپزشکی انجام گیرند. شواهد علمی اندکی وجود دارد که نشان دهد که مسواک زدن per se  باعث پیشگیری از پوسیدگی های دندانی می شود چون مسواک زدن به طور طبیعی نمی تواند پلاک را از پیت و فیشورها و سایر نقاط گیر دار حذف کند. پاکیزه سازی دندان ها به هر حال در حفظ سلامت پریودنتال اهمیت دارد و ارتباط میان عدم مسواک زدن و ژانژیویت و پوسیدگی های زودهنگام در نوزادان و نوپایان نشان داده شده است. بنابراین مهارت های مسواک زدن باید به میزان زیادی تقویت شده به کودکان در تمامی رده های سنی و والدین آن ها آموزش داده شود. باید به والدین آموزش داد که به محض رویش اولین دندان های کودکانشان آن ها را مسواک بزنند و بعدها، همزمان با رویش اولین مولرها یک برنامه منظم مسواک زدن تنظیم گردد. باید تکنیک کاربردی و چگونگی استفاده از آن به والدین آموزش داده شود.

از آن جایی که کودکان قادر به تامین بهداشت دهانشان به تنهایی نیستند والدین حداقل باید تا 6 سالگی برای کودکانشان مسواک بزنند و پس از آن هم به صورت مرتب آن ها را تحت نظر داشته باشند. مشکل خاصی که در هنگام پاکیزه نمودن اولین دندان مولر دائمی وجود دارد باید مورد توجه قرار گیرد. یک مسواک نرم با سایز مناسب و خمیر دندان فلوراید دار موثرترین وسیله های حفظ بهداشت دهان در دندان های شیری و دائمی هستند. استفاده از قرص ها و مایعات آشکار کننده پلاک باید در هنگام لزوم در نظر گرفته شوند. مسواک های برقی دارای اثرات تمیزکنندگی مشابه مسواک های دستی هستند و فقط ممکن است برای ایجاد انگیزه در بعضی از کودکان به کار روند و به علاوه در معلولین بسیار مفید هستند. نخ دندان و خلال دندان به صورت معمول باید فقط برای دندان های دائمی که به صورت کامل رویش پیدا کرده اند استفاده شوند. بعضی از توصیه هایی که دندانپزشک درباره مسواک زدن دارد را بیان کرده ایم :

1.مسواک زدن باید از زمان رویش اولین دندان آغاز شود و با اصول صحیح و به طور منظم از زمان رویش اولین مولر دائمی انجام گیرد.

2.دو بار در روز مسواک زده شود، بعد از صبحانه و قبل از خواب

3.مسواکی نرم و با سری کوچک و دسته ای بزرگ برای کودکان کوچکتر انتخاب کنید.

4.میزان کمی خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال