توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

توجه داشته باشید که زمانی که دندان کودکتان پدیدار می شود، باید آن ها را تمیز کرد. با رشد روزمره کودکتان مسواک زدن به یک عادت معمولی تبدیل می شود. زمانی که اولین دندان های کودکتان ظاهر می شود می توانید یک پارچه نرم به دور انگشت خود بپیچید و دندان های کودکتان را تمیز کنید. و زمان تغییر نوع مسواک را از دندانپزشک اطفال بپرسید. برخی دندانپزشکان معتقدند که زمانی که 4 تا دندان در یک دریف رشد کنند اما پیشنهاد برخی دیگر این است که کودک 2 یا 3 ساله شود.

توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

در این جا چندین راهنمایی برای مراقبت از دندان های کودکتان برای شما توسط دندانپزشک اطفال بیان می کنیم:

  • یک مسواک نرم برای کودک خود انتخاب کنید. می توانید برس مسواک را قبل از مسواک زدن چندین دقیقه در آب گرم نگهدارید تا برس آن نرم تر شود.
  • انجمن های دندانپزشکی آمریکا و آکادمی اطفال آمریکا توصیه کردند که در زمانی که اولین دندان های کودک شروع به رویش کرد، مقدار خمیر دندان فلوراید باید به اندازه ی یک دانه برنج باشد. شما نیز می توانید از 3 سالگی به بعد مقدار خمیر دندان را به اندازه نخود استفاده کنید.
  • دندان های کودکتان را دوبار در روز، صبح و قبل از خواب مسواک بزنید. 2 دقیقه صرف مسواک زدن آن ها کنید به خصوص در دندان های عقبی آن ها بیشتر تمرکز کنید زیرا اولین حفره ها اغلب در این قسمت ها پدیدار می شوند.
  • مسواک آن ها را هر 3 یا 4 ماه یکبار تعویض نمایید. هرگز مسواک را با دیگران به اشتراک نگذارید.
  • می توانید زمانی که دو دندان در کودکتان به طور کامل رشد کرد روزانه یک بار از نخ دندان برای دندانهایشان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان های دارای دسته می تواند به مراتب برای شما و فرزندتان راحت تر از نخ دندان های رشته ای باشد.
  • بعد از زمانی که فرزندتان 6 ساله شد می توانید از فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های او استفاده نمایید. نوع فلوراید را از دندانپزشک اطفال بپرسید.
  • در مورد این که فرزندتان چه نیازهایی به فلوراید دارد از دندانپزشک اطفال خود بپرسید. اگر آبی که می نوشید به آن فلوراید اضافه نشده باشد، در این زمان درمان با فلوراید یا مکمل های فلوراید ممکن است مورد نیاز باشد.
  • در مورد سیلنت تراپی (پوشش بر روی شیارهای دندان های کودکانی که هنوز پوسیده نشده اند) از دندان‌پزشک اطفال سوالاتی را جویا شوید. این پوشش در سطح دندان های عقب کودک می تواند از پوسیدگی های احتمالی جلوگیری کند.

بسیاری از کودکان تا سن 6 یا 7 سالگی به تنهایی نمی توانند از مسواک یا نخ دندان استفاد کنند در این زمان شما باید به آن ها به طور کامل آموزش دهید و بر مسواک زدن آن ها نظارت داشته باشید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

کاهش درد لثه های کودکان هنگام دندان در آوردن

نکاتی مهم در مورد واکسن کودکان

دندان قروچه در کودکان

دلایل دندان در نیاوردن کودکان

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال