توصیه های دندانپزشک درباره تغذیه کودک

توصیه های دندانپزشک درباره تغذیه کودک برای حفظ دندان هایش

تغذیه اطفال و کودکان یکی از مهم ترین مسائل برای والدین می باشد و یک دندانپزشک یا پزشک اطفال همیشه با این سوال روبرو است که در سن های مختلف کودکان ، چه غذاهایی برای آنها مناسب است و از همه مهم تر اینکه چه تغذیه ای علاوه بر تامین منابع و ویتامین های مورد نیاز بدن کودک برای سالم ماندن دندان های او نیز توسط دندانپزشک اطفال توصیه می گردد . بهترین غذا برای نوزادان ، شیر مادر است . در ادامه کودک از یکسالگی با انواع غذاها آشنا می شود .

گنجایش معده کودک در مقایسه با افراد بزرگسال کمتر است و با مقدار کمی غذا خیلی سریع سیر می شود . از طرف دیگر کودک در حال رشد است و معمولا” دائما” در حال فعالیت و مشغول بازی است پس نیاز او به انرژی و مواد غذایی زیاد است .

در دو سالگی کودک هنوز شیر مادر منبع عمده تأمین انرژی و سایر مواد مغذی کودک است در نتیجه همچنان بر تغذیه با شیر مادر تأکید می شود ولی باید توجه داشت که شیر بعد از صرف وعده های غذا به کودک داده شود .

در صورت عدم توجه به تغذیه کودک مشکلاتی برای او بوجود می آید که می تواند در آینده نیز برای او ادامه داشته باشد پس با دندانپزشک اطفال یا پزشک اطفال مشورت نمایید تا بهترین تغذیه برای کودک خود را که سلامت او بخصوص سلامت دهان و دندان او تامین شود را به شما توصیه کند .

دندانپزشک

دندانپزشک

 

برخی از مشکلات عبارتند از :

  • بد غذایی ( باید در مورد بدغذایی کودکان دانست که این عادت از والدین به کودک می‌رسد و وقتی که پدر و مادر از خوردن یک ماده غذایی امتناع می‌کنند ، کودک هم می‌آموزد . )
  • کم خونی
  • کم وزنی یا لاغری
  • چاقی یا اضافه وزن
  • عوارض پوستی
  • بد خلقی و بی حالی

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال