توصیه های یک دندانپزشک اطفال

توصیه های یک دندانپزشک اطفال

دکتر مهسا رکنی، دندانپزشک اطفال خوب 7 نکته برای جلوگیری از ترس کودکان از دندانپزشک اطفال توصیه می کند :

ss_101135184

 بهترین زمان برای ملاقات از دندانپزشک اطفال در سن 1 سالگی یا زمانی که اولین دندان کودک دیده می شود، می باشد.

  • زمانی که برای اولین ملاقات حاضر می شوید، خصوصا اولین بار، سعی کنید وارد جزییات زیادی نشوید. انجام این کار باعث ایجاد سوالات زیادی خواهد شد، و حتی باعث اضافه کردن اطلاعات زیادی درباره یک نوع درمان مانند پرکردن دندان خواهد شد که این ممکن است باعث اضطراب های غیر ضروری شود.

 

  • یک نگرش مثبت داشته باشید زمانی که دارید یک ملاقات را شرح می دهید، به فرزندتان امید نادرستی ندهید. از گفتن ” همه چیز خوب خواهد بود” پرهیز کنید، زیرا اگر کودک یک درمان را تمام کند، ممکن است اعتماد خود را نسبت به شما و دندانپزشک اطفال از دست بدهد.

 

  • شما می توانید از یکسری لغات برای کودک استفاده کنید، مانند اینکه بگویید : “دندانپزشک اطفال دارد جوجوهای قندی را پیدا می کند. پس او می تواند آنها را از روی دندان های تو پاک کند.”

 

  • توصیه دیگر دندانپزشک اطفال در تهران، دکتر مهسا رکنی این است که در خانه با فرزند خود بازی کنید؛ به این صورت که شما دندانپزشک اطفال هستید و کودکتان بیمار است. تمام چیزی که احتیاج دارید یک مسواک است. شمارش دندان های کوچک خود را با شماره 1 یا حرف A آغاز کنید. حتی می توانید یک آینه نگه دارید و به او نشان دهید که یک دندانپزشک اطفال چگونه به دندانهایش نگاه می کند و آنها را چک می کند. حال به کودکتان اجازه دهید با یک مسواک دندان های خودش و یا عروسکش را تمیز کند.

 

  • بعضی والدین کودکانشان را با خود به مطب دندانپزشک می برند اما متخصصان می گویند که این کار اشتباه است. والدین ممکن است دچار اضطراب شوند حتی اگر متوجه نشوند، و فرزندشان ممکن است این ترس را احساس کند. گفتن داستان های جنگی درباره کشیدن دندان، یا عصب کشی، و یا دیگر تجارب منفی باعث اضطراب بیشتر می شود، خصوصا چون ممکن است فرزند شما همان رویه ها را پیش رو داشته باشد.

 

  • این طبیعی است که کودک شما گریه کند و یا بهانه بگیرد، به دلیل اینکه نمی خواهد توسط دکتری غریبه معاینه شود. پس آرام باشید و به یاد داشته باشید که دندانپزشک اطفال و دستیارانش قبلا با چنین کودکانی کار کرده اند و این اشتراک آنها در کج خلقی را دیده اند. به توصیه دندانپزشک اطفال خوب در تهران، دکتر مهسا رکنی، شما می توانید در فاصله ای با کودکتان دست کوچکش را نگه دارید، که احساس راحتی را برای او فراهم خواهد کرد و از دست زدن او به وسایل دندانپزشک اطفال جلوگیری خواهید کرد.

 

  • به کودکانتان قول ندهید که چیز خاصی برای آنها خواهید خرید به شرط اینکه رفتار خوبی داشته باشند. انجام این کار فقط دلهره آنها را بیشتر می کند. ممکن است کودک با خود فکر کند که چه چیز بدی درباره دندانپزشک اطفال است که ممکن است گریه کنم؟ مثلا بگویید : “اگر گریه نکنی برایت یک آبنبات خواهم خرید!” قول چنین چیزی پیام غلطی را صادر می کند زیرا دندانپزشک اطفال توصیه می کند که با نخوردن شیرینی و شکلات دندان هایی تمیز و سالم خواهد داشت، به دلیل اینکه باعث پوسیدگی دندان می شوند. به جای آن کودک خود را به خاطر رفتار خوب و شجاعتش تشویق کنید. با سورپرایز کردن او با یک برچسب و یا عروسکی کوچک فقط جهت تشویقش.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال