تکنیک های خاص برای ارتباط دندانپزشک با کودکان اوتیسمی

همانطور که در مطلب قبلی به گفته دندانپزشک اطفال اشاره کردیم، ملاحظاتی در مراقبت های دندانی کودک دچار بیماری اوتیسم باید در نظر گرفته شود. با تماس تلفنی که دندانپزشک اطفال با خانواده بیمار برقرار می کند، شرایط بیمار ثبت و بررسی می شود.

اغلب کسانی که به اوتیسم مبتلا می باشند، نسبت به صداها، بوها، مزه ها و چیزهایی که می بینند، بسیار حساس می باشند. برخی اوقات برای والدین یا مراقبت کنندگان بهتر است تا کلینیک را بدون کودک از قبل ویزیت کنند تا بتوانند با تسهیلات، جایی که پارک می کنند، از چه در وارد شوند، با چه کسی ملاقات کنند و غیره آشنا شوند.

معرفی معاینات یا درمان می تواند در تعدادی جلسات برنامه ریزی شده تنها به فواصل یک یا چند روز از هم، یا به صورت چندین ملاقات کوتاه مدت متوالی در همان روز انجام شود. یا به صورت چندین ملاقات کوتاه مدت متوالی در همان روز انجام شود. معمولا می توان معاینه مناسبی را با آینه و پروب انجام داد و بعد از معرفی دقیق مراقبت دندانپزشکی می توان اعمال پیشگیرانه از جمله مسواک زدن، پولیش کردن و به کار گیری فلوراید موضعی را انجام داد.

تکنیک های دندانپزشکی برای اوتیسمی ها

با این وجود گرفتن رادیوگراف ها یا انجام درمان هایی همانند پرگردن اغلب نیازمند بیهوشی عمومی است. بنابراین به جهت کاهش نیاز به بیهوشی عمومی، مهم است که بر پیشگیری از بیماری های دهان و دندان تاکید شود. مراقبت پیشگیرانه می تواند توسط یک بهداشت کار دهان یا پرستار تعلیم دیده انجام گیرد. اما ملاقات منظم با فواصل زمانی کوتاه در میانشان برای حفظ تماس و برای اینکه یک تجربه موفقیت آمیز را برای کودک به ارمغان آورد، ضروری می باشد.

بسیاری از کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم از تصاویر یا فتوگراف ها به عنوان یک وسیله کمک ارتباطی استفاده می کنند. امروزه، تکنیک های نوین با دوربین های دیجیتال و چاپگری با کیفیت بالا، کار را برای دندانپزشک در خلق این گونه کمک انحصاری و فردی تسهیل می کند. عکس هایی از مطب دندانپزشکی و دندانپزشک و کارکنانی که بیمار با آن ها ملاقات خواهد کرد، باید اضافه شوند. عکس هایی از یک سمبل دهان باز “دهانت را باز کن”، یک مسواک، ابزار جرم گیری، آینه، چراغ ، صندلی، دندانپزشکی نیز مفید می باشند. تصاویر یا عکس می توانند به ترتیبی که بیمار آن ها را در وقت ملاقات خود ببیند، در آلبوم عکسی قرار داده شوند. این می تواند هم در خانه حین آماده سازی برای ملاقات و نیز در هنگام ملاقات استفاده شود تا به یادآوری یا فهم آنچه اتفاق می افتد کمک کند. اینگونه کمک در هنگام درمان بیماران دیگر نیز مفید خواهد بود. همانند بیماران مبتلا به ADHD، ناتوانی در یادگیری، یا حتی کودکان کم سن و مضطرب.

مطالب مرتبط :

اختلالات اوتیسم مساله ای مهم در دندانپزشکی اطفال

در مورد شکاف لب و کام چه می دانید؟

کنترل درک درد در کودکان

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال