جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

دندانپزشک اطفال خوب، دکتر رکنی، راه هایی را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفالی که شیشه استفاده می کنند، پیشنهاد می کند.

طبق نظر این دندانپزشک اطفال خوب در تهران که معتقد است نوزادان و کودکان نوپا از پوسیدگی دندان زمان مصرف شیشه رنج می برند زمانی که باکتری ها از قند داخل شیر و یا آبمیوه تغذیه می کنند و این باعث پوسیده شدن دندان ها می شود. دندان های پوسیده می توانند نتایجی همچون سیاه دندان و یا بی رنگ شدن دندان و به دنبال آن پوسیدگی دندان، یا حتی پوسیدگی آن به طور کامل را داشته باشند. این مشکل اغلب زمانی اتفاق می افتد که کودکان به طور مرتب شیشه شیر یا آبمیوه را موقع خواب در دهان می گذارند. هر چند ممکن است برگرداندن دندان خراب و پوسیده کودک امکان پذیر نباشد و حتی تا دوران جوانی او همراهش باشد، اما جلوگیری از این اتفاق با تمیز کردن مرتب و نوشیدنی های جدید ممکن است.

خواندن مراحل زیر طبق گفته های دندانپزشک اطفال خوب، دکتر رکنی، به شما پیشنهاد می شود.

 

روش اول : تمیز کردن دندان های کودکتان

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفالر

  • دندان های کودک و یا طفل خود را مسواک بزنید. اگر طفلتان دندان تازه درآورده است، از مسواک های سایز کودکان و خمیردندان کودکان استفاده کنید تا دهانش را روزی دوبار بشویید، خصوصا قبل از خواب.

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

  • لثه هایش را بعد از غذا پاک کنید. اگر طفلتان دندان ندارد، از یک پارچه تمیز برای پاک کردن لثه هایش بعد از شیشه استفاده کنید. به طور فیزیکی این باکتری های مخرب پاک می شوند و به از بین رفتن قند شیر و آبمیوه روی دندان کودک کمک می کنند. اگر طفلتان تعداد کمی هم دندان دارد، دهانش را بعد از هر وعده غذا تمیز کنید.
  • کودکتان را نزد دندانپزشک ببرید. آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا و انجمن دندانپزشکان آمریکایی پیشنهاد می دهند که اولین ملاقات کودک با دندانپزشک بعد از درآمدن اولین دندانش است؛ نه بعد از تولد یک سالگی اش. این به دندانپزشک این اجازه را می دهد تا علائم اولیه ی پوسیدگی دندان و یا بهداشت دهان و دندانش را چک کند. بعد از اولین ملاقات، بهتر است دوباره بعد از 6 ماه برای معانیه دیگری بیایید.

 

روش دوم : ارزیابی مجدد موقع خواب

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

  • به آرامی شیشه شیر را به شیشه ای پر از آب هنگام شب و خوابیدن تغییر دهید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

  • کودک خود را هنگام خواب از شیشه جدا کنید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

  • پستانک کودکتان را در عسل یا شکر فرو نبرید.

 

روش سوم : آب را نوشیدنی اصلی کودک قرار دهید.

  • به کودکتان آبمیوه ندهید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان اطفال

  • شیر را فقط با غذا به او بدهید.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال