داروهای ضد التهابی چیست؟

داروهای ضد التهابی غیر استروییدی(NSAID)

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را در بحث پزشکی از پرکاربردترین داروهای پزشکی می توان دانست. در واقع این داروها موجب مهار سیکلواکسیژناز می شوند و سه خاصیت بسیار مهم و کاربردی دارند. به شرح و تاکید دندانپزشک اطفال این داروها برای کاهش التهاب مفیدند، و ضد درد و تب بر می باشند. حتی در دوزهای بالا اثرات ضد التهابی نیز دارند. به همین دلیل این دست داروها را منحصربه فرد باید دانست که غیر مخدر هم می باشند. به توصیه دندانپزشک اطفال نگرانی از جهت اعتیاد به این داروها نیز نمی باشد. ناپروکسن، آسپیرین و ایبوپروفن از این دست داروها محسوب می شوند.

داروهای ضد التهابی NSAID در چه مواردی استفاده می شوند؟

NSAID ها اساسا از فنیل آلکانوییک اسید مشتق شده اند، آنها اثر ضد دردی خود را با مهار سنتز پروستا گلاندین ها در محیط و CNS اعمال می کنند. این مواد دارای خواص ضد درد و ضد التهابی هستند که از این نظر بخصوص در مورد آرتریت به آسپرین اولویت دارند و برای کنترل درد حاد بدنبال صدمه یا جراحی های کوچک موثر هستند. NSAIDها مشکلات خونریزی کمتری نسبت به آسپرین ها ایجاد می کنند زیرا مهار تجمع پلاکتی بعد از حذف آنها توسط بدن برگشت پذیر است.

داروهای ضد التهابی از نظر دندانپزشک اطفال

اثرات جانبی دیگری که گزارش شده شامل اختلالات معدی-روده ای، راش، سردرد، گیجی، مشکلات چشمی، اختلال در عملکرد کبد و کلیه می باشد. آزمایشات کلینیکی نسبتا کمی NSAID را در کودکان ارزیابی کرده اند، اما داروهای رایجی توسط FDA برای کودکان تصویب شده اند، ایبوپروفن (children s Advil,Pediaprofen) 4 تا 10 میل گرم بر کیلوگرم هر 6 ساعت ناپرکسن(Naprosyn) 5تا7 میلی گرم بر کیلوگرم، 2تا3 بار در روز، (Tolectin)5تا7 میلی گرم بر کیلوگرم، 3تا4 بار در روز می باشند. ایبوپروفن و ناپروکسن به شکل سوسپانسیون خوراکی در دسترس هستند.

 

مطالب مرتبط :

ضد درد های غیر مخدر چیست؟

دندانپزشکی بدون درد یا استفاده از لیزر

چه ضد دردهایی دندانپزشک اطفال استفاده می کند؟

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال