داندانپزشکی اطفال؛ نکاتی درباره دندان‌های شیری

اگر شما دختر کوچولو یا پسرکوچولوی شیطانی داشته باشید، حتما دیده‌اید که گاهی دندان‌های شیری‌اش درد می‌گیرد و احتمالا یک عالمه سوال درباره دندان‌های شیری او در ذهن‌تان است و دنبال یک دندانپزشک خوب می‌گردید که این پرسش‌ها را از او بپرسید.

ما در اینجا 8 نکته مهم درباره دندان‌های شیری را برای شما جمع‌‌آوری کرده‌ایم. ببینید جواب سوال‌هایتان را پیدا می‌کنید یا نه.

هر 6 ماه یک بار فلوراید را فراموش نکنید:

فلوراید یکی از املاح معدنی است که با نفوذ به ساختمان دندان می‌تواند به استحكام آن كمك كرده و از پوسیدگی‌ آن جلوگیری كند.

فلوراید، می‌تواند به‌صورت خوراكی یا موضعی وارد ساختمان دندان شود.

فلورایدتراپی روشی است كه به كمك آن، فلوراید روی دندان كودكان شما قرار گرفته و به استحكام آنها كمك می‌كند. این عمل از حدود 3 سالگی برای كودكان توصیه می‌شود.

شما می‌توانید برای این درمان، کوچولویتان را هر 6 ماه یک بار، نزد دندانپزشک ببرید.

 

مسواک انگشتی

 برای زیر 2 ساله‌ها مسواک انگشتی بخرید:

 دندان‌های شیری از هنگام رویش نیاز به مراقبت دارند. از زمانی كه دندان‌های شیری در دهان کودک رشد می‌كنند، باید تمیز نگه داشته شوند تا امكان  پوسیدگی آنها كاهش یابد.

 برای كودكان زیر 2 سال امكان مسواك زدن به روش‌های معمول وجود ندارد.

 دندان‌های كودك زیر 2 سال باید به كمك یک تكه گاز یا پارچه تمیز مرطوب، تمیز شود و یا از مسواك‌های مخصوصی به ‌نام مسواك انگشتی استفاده كرد كه در انگشتان والدین قرار گرفته و به كمك موهای نرم آن، دندان‌های كودك تمیز می‌شود.

 

دندان کودک

حواستان باشد کوچولوها با شیشه‌ حاوی شیر یا قند داغ نخوابند:

‌شیر،‌ چه به صورت شیرخشك یا شیر مادر یا شیر پاستوریزه، به‌خصوص اگر شیرین شده باشد، می‌تواند موجب پوسیدگی‌ دندان كودك شود، بنابراین مراقبت باشید كه كوچولویتان با شیشه ی شیر یا قند داغ نخوابد، زیرا ماندن طولانی مدت شیر یا قند روی دندان‌های شیری، موجب پوسیدگی دندان می‌شود.

شیشه شیر کودک

 

 در صورت امكان بعد از آنكه كودكتان شیر نوشید، دندان‌هایش را تمیز كنید و یا برای پاك شدن بقایای شیر از روی دندان‌هایش به او  مقداری آب بخورانید.

 هرگز شیركودكتان را با قند، شكر، نبات، عسل و یا موادی مانند این ها شیرین نكنید.

 بعد از آنكه كودكتان شیر خورد، دقت كنید تا حتما آروغ بزند، زیرا برگشت شیر به همراه گاز معده به دهان در هنگام خواب و باقی ماندن شیر روی  دندان‌های شیری، موجب پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد.

از دادن آب میوه‌های شیرین به كودك هنگام خواب پرهیز كنید.

 

پستانک

در صورت نیاز پستانک ارتودونتیک بخرید:

بی‌نظمی‌های دندانی در كودكانی كه از شیشه‌ ی شیر یا پستانك استفاده می‌كنند، بیشتر است.

در صورتی که کودک شما ناچارا باید از شیشه یا پستانك استفاده کند،‌ بهتر است از نوعی سرشیشه‌های مخصوص به ‌نام سرشیشه‌های «ارتودونتیك» استفاده نمایید تا احتمال ایجاد مشكلات بی‌نظمی‌دندانی كاهش یابد.

 

قطره آهن

 مواظب باشید قطره آهن، دندان‌های شیری را سیاه نکند:

 حتماً شما هم دیده‌اید که دندان‌های بعضی بچه‌ها به دلیل مصرف قطره آهن، بدرنگ و تیره شده است.

 برای اینکه چنین اتفاقی برای دندان‌های فرزند شما پیش نیاید، از کودک بخواهید دهانش را کاملاً باز کند و قطره آهن را با قطره‌چکان در حلقش بچکانید  تا با دندان‌هایش تماسی نداشته باشد.

 همچنین پس از چکاندن قطره آهن در دهان کودک، با یک پارچه مرطوب و تمیز دندان‌های او را تمیز کنید.

 

معاینه دندان کودک

وقتی دندان شیری را می‌کشید، فضای نگه‌دارنده را فراموش نکنید:

اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان‌پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او، وسیله‌ای به نام «فضانگه‌دار» قرار دهد.

این وسیله اجازه حرکت دندان‌های مجاور را به این فضا نمی‌دهد و فضا را برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می‌کند. در غیر این صورت دندان‌های شیری کناری به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می‌گیرند و دندان‌های کودک شما نامنظم می‌شوند.

 

 

پوشاندن شیار دندان با فیشور سیلنت

 خداحافظی با دندان شیری؛ سلام به دندان دائمی:

 هنگامی‌ که اولین دندان آسیای دایمی در سن 6 سالگی در دهان فرزندتان پیدا شد او را نزد دندانپزشک ببرید تا عمل فیشور سیلانت را برای دندان او  انجام دهد.

 فیشورسیلانت، ماده‌ای همرنگ دندان است که داخل شیارهای عمیق سطح دندان را پُر و مسدود می‌کند، بنابراین دیگر باقی‌مانده مواد غذایی در این  شیارها گیر نخواهند کرد که ایجاد پوسیدگی کند.

 

این روش، مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی این دندان مهم است.

 

دندان شیری کودک

جدول زمانی رویش دندان‌های شیری را بدانید:

نخستین دندان کودک معمولاً در 6 ماهگی و آخرین دندان شیری او در 3 سالگی در می‌آید.

بعد از تولد نوزاد، دندان‌های شیری او به تدریج در فک فوقانی و تحتانی ظاهر می‌شوند. تعداد دندان های شیری 20 عدد است.

بیرون آمدن دندان‌های پیش اغلب با کمی درد همراه است، ولی دندان‌های نیش و آسیا برای کودک ناراحتی بیشتری ایجاد می‌نمایند.

اولین علامت دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه در محل خروج دندان و قرمزی چانه است. در این حالت کودک احتمالاً بداخلاق شده و غذاخوردن او با مشکل همراه خواهد شد.

دندان گیر

 تعدادی از کودکان با گاز گرفتن اشیای سفت و سخت، مانند نان برشته یا حلقه‌های لاستیکی مخصوص، آرام‌ می‌شوند و این وسایل به بیرون آمدن دندان،  کمک خواهند نمود.

 قطره استامینوفن برای تسکین درد مفید است.

 به خاطر داشته باشید که علایمی مانند اسهال و تب، نشانه دندان درآورن نیستند، زیرا هیچ دلیل علمی‌ برای آن وجود ندارد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال