درباره آبسه دندان چه می‌دانید؟

آبسه ریشه دندان معمولا به دلیل پوسیدگی دندان درمان نشده، آسیب دندان یا عمل دندانپزشکی در زمان قبل رخ می‌دهد.

آبسه دندان می‌تواند در قسمت‌های مختلف دندان و به دلایل گوناگونی رخ دهد. آبسه می‌تواند در انتهای ریشه دندان (پری آپیکال) و یا در قسمت لثه و نزدیک به ریشه دندان (پریودونتال) رخ دهد. این مقاله در مورد آبسه ریشه دندان است. آبسه ریشه دندان معمولا به دلیل پوسیدگی دندان درمان نشده، آسیب دندان یا عمل دندانپزشکی در زمان قبل رخ می‌دهد.

دندانپزشک با بیرون آوردن چرک و رفع عفونت، آبسه دندان را درمان می‌کند. دندانپزشک می‌تواند با عصب کشی دندان، آن را حفظ کند، ولی در برخی موارد دندان باید کشیده شود. عدم درمان آبسه دندان، عوارض خطرناکی دارد و حتی می‌تواند باعث مرگ فرد شود.

علائم آبسه دندان

دندان درد شدید و مداوم، حساسیت دندان به گرما و سرما مثل چای داغ و یا بستنی، حساسیت دندان به فشار ناشی از جویدن یا گاز گرفتن غذا، تب، ورم صورت و گونه، ورم غدد لنفاوی در پایین فک و یا گردن و احساس مایعی با بوی چرک و یا طعم چرک در دهان و کاهش درد با پاره شدن آبسه .

چه موقع نزد پزشک برویم؟

اگر دچار علائم آبسه دندان گشتید، فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر در اثر آبسه دندان دچار تب و ورم صورت شدید و دسترسی به دندانپزشک نداشتید، به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. همچنین اگر به سختی نفس می‌کشیدید و یا با دشواری غذا را قورت می‌دادید، به اورژانس مراجعه کنید. این علائم نشان می‌دهد، عفونت آبسه دندان به قسمت‌های عمیق‌تر فک صورت و بافت‌های اطراف و حتی سایر قسمت‌های بدن رسیده است.

علل آبسه دندان

زمانی که باکتری به قسمت پالپ دندان حمله می‌کند، آبسه ریشه دندان رخ می‌دهد. پالپ دندان، داخلی ترین قسمت دندان است که حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و بافت‌های پیوندی می‌باشد. باکتری‌ها از طریق پوسیدگی دندان یا ترک و شکستگی دندان وارد پالپ دندان می‌شوند و تا ریشه دندان پیش می‌روند. عفونت باکتریایی باعث ورم و التهاب انتهای ریشه دندان می‌شود.

عوامل خطر آبسه دندان

عوامل زیر خطر ابتلا به آبسه دندان را افزایش می‌دهند:عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: مراقبت نکردن صحیح از دندان‌ها و لثه ها، مثل مسواک نزدن روزانه دندان‌ها و نکشیدن نخ دندان، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه، آبسه دندان و سایر مشکلات دهان و دندان را افزایش می‌دهد. مصرف زیاد مواد شیرین: خوردن و نوشیدن مکرر مواد غذایی شیرین مثل شیرینی ها، شکلات، نوشابه و … باعث پوسیدگی دندان و در نتیجه آبسه دندان می‌شود.

عوارض آبسه دندان

آبسه دندان بدون درمان دندانپزشکی، بهبود نمی‌یابد. اگر آبسه پاره شود، درد دندان خیلی کم می‌شود، ولی همچنان نیاز به درمان دندانپزشکی دارد. اگر چرک آبسه دندان خالی نشود، عفونت به سمت فک و سایر قسمت‌های سر و گردن می‌رود. حتی ممکن است فرد دچار عفونت خون (سپسیس) شود که عفونتی کشنده است و در تمام بدن پخش می‌شود.

اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد و آبسه دندان خود را با مراجعه به دندانپزشک درمان نکنید، خطر ابتلای شما به عفونت گسترده بدن بیشتر از بقیه است. در قسمت بعدی این مطلب راه‌های تشخیص، جلوگیری و درمان آبسه دندان را برایتان می‌گوییم.

درباره آبسه دندان چه می‌دانید؟


درمان

ابتدا بایستی آبسه تخلیه شود که با آن درد و مقدار زیادی عفونت کاهش می یابد سپس درمان ریشه ممکن است لازم باشد و بایستی سریعاً انجام شود. اگر آبسه بافت لثه را درگیر کرده باشد توصیه می شود دهان را با آب گرم شستشو کنید این کار چند بار در روزوچندین روز بایستی انجام شود. استفاده از آنتی بیوتیک برای حذف کامل عفونت ضروری است. رادیوگرافی از دندان ۶ ماه بعد برای اطمینان از حذف عفونت لازم است.

دندان عقل هم می تواند موجب آبسه و عفونت شود،  به طور معمول دندان های عقل نیمه نهفته می تواند موجب آبسه شود. اگر نیمی از دندان عقل شما زیر لثه نهفته است، لثه اطراف آن می تواند روی دندان را بگیرد و میکروب ها در لثه اطراف این دندان جمع شود و با تحریک این بافت (هنگام گاز گرفتن لثه) دندان عقل عفونی و دچار آبسه شود بنابراین در این مواقع لازم است ابتدا با مصرف آنتی بیوتیک مناسب، عفونت اطراف دندان عقل کنترل و سپس دندان عقل از دهان خارج شود چرا که عفونت اطراف این دندان می تواند موجب درگیری فضاهای عمقی تر هم شود که این امر خطرناک است.

ممکن نیست آبسه ها آن قدر وسیع شود که نیاز به تخلیه بافت و استخوان های صورت مانند استخوان گونه و … باشد به طور معمول چنین اتفاقی پیش نمی آید و آبسه ها موجب درگیری استخوان نمی شود که نیاز به خارج کردن استخوان باشد، فقط نیاز است محل تجمع چرک تخلیه شود.

پیشگیری

رعایت بهداشت خوب دهان با تمیز نکه داشتن لثه ها و دندان ها از بقایای غذایی می تواند پیشگیری کننده باشد معاینات منظم دندانپزشکی بسیار مهم است اگر شما یک سیستم ایمنی ضعیف داشته باشید دندانپزشک را از این امر آگاه کنید.

پزشک اطفال

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال