درباره آبله مرغان در کودکان بیشتر بدانیم

در این مطلب در مورد یکی از بیماری های کودکان پزشک اطفال مطلبی برای شما بیان کرده است: آبله مرغان یک بیماری شایع در دوران کودکی است. در ایالات متحده در کودکان زیر 12 سال بسیار دیده می شود. واکسن آبله در 12 تا 15 ماهگی به نوزادان زده می شود، و در سن 4 تا 6 سالگی دوباره این واکسن به آن ها زده می شود.

درباره آبله مرغان در کودکان بیشتر بدانیم

آبله مرغان همان ویروس زونا (VZV) می باشد و بیماری مسری است. کودکان و نوجوانان مبتلا به آن در روی کلیه سطوح بدن خود جوش های خارش داری پدیدار می شود و علائمی شبیه به سرماخوردگی بروز می کند. کودک مبتلا باید تا زمانی که دانه های قرمز از سطح بدنش از بین برود، در منزل بماند.

در واقع با زدن واکسن آبله مرغان می توان احتمال بروز این بیماری را در بچه ها تاحد زیادی کاهش داد. در زمانی که کودکی با زدن واکسن دچار آبله می شود به نوع خفیف آن مبتلا می شود، و نسبت به کودکانی که ایمن سازی نشده اند، سریع تر بهبود می یابند. 

علائم بیماری

آبله مرغان اغلب با تب، سردرد، گلودرد، ویا درد معده شروع می شود. این علائم در مدت چند روز با تب در حدود  (101 ° -102 ° F (38.3 ° -38.8 ° C باشد. آبله مرغان باعث دانه های قرمز و خارش داری در سطح پوست می شود که برای اولین بار در شکم و صورت ظاهر می شود و پس از آن گسترش می یابد تا تقریبا همه جای بدن را در بر می گیرد. برجستگی های قرمز و کوچک ناشی از این بیماری مانند جوش یا نیش حشرات هستند که بعد از 2 تا 4 روز به تاول های آب دار تبدیل می شوند. سپس این تاول ها باز می شود، و مانند زخم های باز شده می شود و در نهایت به صورت پوسته ای خشک به صورت دلمه ی قهوه ای رنگ از بین می رود. این تاول ها بسیار خارش دار است و حمام سرد و استفاده از لوسین کالامین به بهبود این خارش ها کمک می کند. 

یکی از صفات بارز آبله مرغان این است که همه مراحل آن (دانه های قرمز، تاول، دلمه) می تواند در یک زمان روی سطح پوست وجود داشته باشد. این دانه های قرمز رنگ می تواند خفیف و یا در کودکانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و یا دچار اگزما و یا اختلالات پوستی هستند، بیشتر و شدیدتر باشد. در موارد نادر عفونت های جدی باکتریایی مربوط به پوست، ریه ها، استخوان ها، مفاصل و مغز می تواند رخ دهد.

منبع: kidshealth.org

مطالب مرتبط:

دندان قروچه در کودکان

دلایل دندان در نیاوردن کودکان

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال