درباره برفک دهان کودک بیشتر بدانیم

برفک دهان یک عفونت بسیار معمول در نوزادان است که باعث التهاب در داخل و اطراف دهان کودک می شود. این بیماری بر اثر رشد بیش از حد مخمر (یک نوع قارچ) به نام کاندیدا آبلیکنس ایجاد می شود.

درباره برفک دهان کودک بیشتر بدانیم

پزشک اطفال در این باره می گوید: بیشتر مردم از جمله کودکان به طور طبیعی در دهان و سیستم گوارش خود قارچ دارند. که مقدار این قارچ در بدن توسط یک سیستم ایمنی سالم و برخی از باکتری های خوب و مفید کنترل می شود. اگر سیستم ایمنی ضعیف شده باشد (بیماری خاص، یا مصرف داروهای شیمی درمانی) و یا اگر سیستم ایمنی بدن مثل نوزادان، به طور کامل رشد نکرده باشد، در نتیجه این گونه افراد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قارچی هستند. کاندیدا یا همان عامل رشد عفونت قارچی دهانی در کودکان می تواند رشد بیش از حد داشته باشد، علت آن این است که کودک اگر آنتی بیوتیک مصرف کند باعث می شود که باکتری های خوب موجود در بدن که باعث جلوگیری از رشد کاندیدا می شوند را از بین ببرد.

علائم برفک دهان

برفک دهان در نوزادان کمتر از 6 ماه و همچنین در افراد مسن رایج تر است. برفک دهان در کودک باعث ترک خوردن در گوشه های دهان، یا تکه های سفید بر روی لب ها، زبان، یا داخل گونه ها که کمی شبیه به پنیر دلمه شده است، می شود. خراش دادن تکه های سفید رنگ باعث خونریزی می شود.

بسیاری از نوزادان نمی توانند هر چیزی را لمس یا در دهان خود احساس کنند به همین دلیل زمانی که شروع به مکیدن می کنند برای آن ها بسیار ناراحت کننده است. حتی برخی کودکانی که دچار برفک دهان شده اند به درستی مواد غذایی مصرف نمی کنند، چرا که احساس می کنند دهانش زخم می شود. 

منبع: kidshealth.org

مطالب مرتبط:

نکاتی مهم در مورد واکسن کودکان

دندان قروچه در کودکان

دلایل دندان در نیاوردن کودکان

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال