درد دندان در کودکان

درد دندان در کودکان
دندانپزشک ترمیمی با لیزر
می گوید که در صورت وجود پوسیدگی در دندان ها دندان درد به وجود می آید.

دندانپزشک ترمیمی با لیزر توصیه می کند که جریان پوسیدگی دندان به این صورت است که، پوشش محافظ بیرونی دندان خراب می شود و بتدریج به مرکز دندان، محلی که اعصاب دندان قرار گرفته اند نفوذ می کند. در این مرحله است که درد احساس می شود.

خصوصاً اگر چیزهای سرد، گرم یا شیرین با دندان تماس یابد. تخریب یا فساد دندان و بیماری لثه بطور کلی بر اثر پلاک (Plague) تولید می شوند.
پلاک، یک لایه نازک از بزاق و باقیمانده های غذاست که باکتری در آن رشد می کند. رشد باکتریها در حضور مواد قندی انجام میشود برای مثال مواد قندی موجود در میوه های خشک شده، قندهای خوراکی و حتی عسل را می توان نام برد و به همین دلیل است که قندها در مواد غذایی کودک مضر حساب می شوند.
اگردندانها با فلوراید شستشو شوند، مثلاً با مسواک زدن و استفاه از خمیرهای حاوی فلوراید، راهی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. پس بهداشت دهان و دندان را باید مرتباً رعایت کرد.

درد دندان در کودکان

درد دندان در کودکان

گاهی تنها راهی که به ذهن والدین می رسد این است که دندان های پوسیده کودکشان به جای درمان و ترمیم ، کشیده شود. این والدین اظهار می کنند که دندانهای شیری، موقتی هستند و بالاخره می افتند؛ پس نگهداری و درمان این دندان ها لزومی ندارد ! باید گفت که دندان‌های شیری نقش مهمی در جویدن غذا ، کسب مهارت‌های تکلم و زیبایی دارند.
از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری می تواند باعث بد قرار گرفتن و شلوغی دندان های دائمی شود . دندان های شیری در رشد لثه های طبیعی و سالم موثر بوده و به شکل گیری صحیح استخوان های فک کمک می کنند . پوسیدگی و یا ضربه به دندان های شیری می تواند تکامل و رویش دندان های دائمی را تحت تاثیر قرار دهد. باتوجه به اهمیت دندان های شیری ، باید این دندان ها با رعایت بهداشت دهان ، تا زمانی که به طور طبیعی می افتند حفظ شوند .
بهترین کار مراجعه به دندانپزشک برای نگه داشتن دندان است.
دندان پزشک می تواند با ارائه ی داروی مناسب سن کودک، درد را برطرف نموده و سپس به وسیله عصب کشی دندان کودک را حفظ کند.
راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش درد دندان:
1. تمامی دندانهای کودک را با نخ دندان تمیز کنید ، به طوری که هیچ باقیمانده غذایی لابه لای دندانهای او نباشد. سپس دندانها را کاملا مسواک زده و از او بخواهید با آب نمک ولرم دهانشویه کند. معمولا تکرار دهانشویه حتی در مواردی که درد ناشی از پوسیدگی باشد کمک بزرگی به رفع آن میکند.
2. از دانه های میخک، سیر یا پیاز، و یا مواد بی حس کننده استفاده نکنید زیرا ممکن است به لثه اطراف دندان آسیب برساند.
وقتی کودک به سن چهار سالگی رسید وی را هر شش ماه یکبار به دندانپزشک نشان دهید. وی را از همان کودکی به مراجعه به دندانپزشکی عادت دهید تا در آینده، چیزی دندانهایش را تهدید نکند.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال