درد و کنترل درد در دندانپزشکی

دندانپزشک در این متن بر درد حاد مرتبط با اعمال دندانپزشکی تمرکز خواهد کرد .اعمال دردناکی که در دوران کودکی تجربه می شوند از مهم ترین فاکتورهایی هستند که موجب ترس ، اضطراب و مشکلات در کنترل رفتاری در درمان دندانپزشک می گردند.

در دندانپزشکی بالینی و طب ، درد معادل ناراحتی قابل توجه می باشد . با این حال مهم است به خاطر داشته باشیم درد ، عملکرد هدفمندی دارد . درد پیام رسان آسیب بافتی است و بنابراین فرد را جهت اقدامی برای تسکین این آسیب ، آگاه می کند . درد می تواند مزمن یا حاد باشد و با تروما ، بیماریها ، ترمیم بعد از عمل و درمان ، مرتبط است .

درد، به عنوان یک احساس ذهنی و تجربه عاطفی است که ممکن است با آسیب بافتی مرتبط باشد یا نباشد . این مسئله نشان می دهد که کودک تنها خودش می تواند تصمیم بگیرد که آیا اعمال کلینیکی دردناک هستند یا خیر . درک این مسئله ممکن است برای دندانپزشکی که قصد دارد میزان درد را به میزان آسیب بافتی ارتباط دهد ، مشکل باشد .

علل متعددی برای اختلاف بین درک درد و آسیب بافتی وجود دارد .طی 20 سال اخیر ، از آنجایی که درد کودک کمتر از حد واقعی تخمین زده می شود و به صورت مناسب و کافی درمان نمی گردد ، بر درد کودک از درد در مراکز مراقبت سلامت مختلف توجه بیشتری شده است . تاکنون اعتقاد به این بوده است که سیستم عصبی مرکزی کودکان تازه متولد شده ، نابالغ بوده قادر به ثبت درد مانند بزرگسالان نمی باشد .

درد و کنترل درد در دندانپزشکی

با این حال ، تحقیقات جدیدتر ، نشان داده که هم نوزادان و هم کودکان در سنین کم به اندازه بزرگسالان به درد حساس هستند، با این تفاوت که عملکرد مهار کننده یا اصلاح کننده پاسخ های درد در سیستم عصبی مرکزی کودکان کمتر تکامل یافته است .همچنین نشان داده شده است که اگر کودکان در سال های اولیه زندگی تجربه محرک دردناکی داشته باشند ، خصوصا کودکانی که بیماریهای مزمن دارند و یا شدیدا بیمار هستند ، به درد بیش از حد حساس می باشند . اینچنین کودکانی ممکن است نشانه های هایپرآلرژی موضعی یا عمومی را داشته باشند . این موضوع بر رفتار کودک نیز اثرگذار است . همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کودکانی که بخصوص در سنین کم تحت اعمال دندانپزشکی دردناک قرار می گیرند ، به درد حساس تر می باشند و طی درمان دندانپزشکی مشکلات رفتاری بیشتری را در مقایسه با کسانی که این تجربه را ندارند نشان می دهند .

این ریسک زمانی که محرک دردناک کنترل نشده باشد ، احتمالا افزایش می یابد.

بیشتر بدانید :

چاقی کودکان را شوخی نگیرید
انجام کلیه خدمات توسط دندانپزشک اطفال خوب در تهران
دندانپزشکی بدون درد چیست ؟
پرکردن دندان با لیزر با دندانپزشک ترمیمی با لیزر

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال