درمان بهم ریختگی دندان کودکان

درمان بهم ریختگی دندان کودکان

دندانپزشکی اطفال شاخه ایست که درکودکان زیر 12 سال به معالجه و پیشگیری از بیماری های دهان و دندان می پردازد. اولین ویزیت دندانپزشکی پس از رویش اولین دندانهای شیری در سن یک سالگی بهتر است انجام شود و به والدین نکاتی در مورد تغدیه بچه هاو مصرف برخی داروها مثل قطره آهن و عادتهای مثل خوردن پستانک و انگشت و تنفس از دهان در خواب و … بر سلامت دندان آموزش داده می شود.

از زمان رویش اولین دندانهای شیری تا زمان افتادن آخرین دندان شیری بایستی کودکان هر 4 ماه یکبار توسط دندانپزشک معاینه شوند.

این شاخه شامل موارد زیر میشود:

1- درمان بدون درد

قبل از انجام اعمال دندانپزشکی توسط ژل های بی حس کننده موضعی  روی ناحیه درمان از درد ‏تزریق به میزان قابل توجهی کاسته می شود .‏

2- فلوراید تراپی و پیشگیری از پوسیدگی

3- فیشورسیلانت

4-پالپوتومی و عصب کشی

 دندان های شیری هم ممکن است دچار عفونت شوند. اگر عصب دندان شیری دچار عفونت جزئی شود و عفونت محدود به بخش تاجی عصب باشد با حذف عصب بخش تاجی مشکل برطرف می شود. به این کار پالپوتومی گفته می شود.

5- پر کردن

پر کردن یا ترمیم دندان به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کننده دندان گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی دندان یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید.

6- روکش دندان کودکان(SS Crown)

روكش فولادي زنگ نزن به رنگ فلزي بوده وبه دندان چسبانده مي‌شود و وجود آن هيچ مشكلي در لق شدن دندان شيري و رويش جانشين دائمي آن ايجاد نمي‌كند.بلع احتمالي روكش بسيار نادر بوده ودرصورت وقوع معمولاً بدون هيچ مشكلي در عرض 10-7 روز دفع مي‌گردد.

7- فضا نگهدارنده

در صورتي كه ناچار از كشيدن دندان شيري مي باشيم بايد حتما از فضا نگهدارنده استفاده شود که پلاك هاي مخصوصي هستند كه به صورت ثابت و متحرك در دهان كودك ساخته مي شود و فضاي از دست رفته را حفظ مي كند.

8- درمان ارتودنسی

9- درمان به هم ریختگی دندانها

10- جراحی فک و صورت

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال