درمان ترمیمی بدون تروما توسط دندانپزشک

به شرح دندانپزشک ترمیمی ART مابین درمان ترمیمی و غیر ترمیمی قرار دارد چون این درمان شامل برداشت لایه فوقانی عاج پوسیده با وسایل دستی و استفاده از سمان گلاس آینومر به منظور ترکیبی از ماده ترمیمی و عامل مسدود کننده می باشد.

اصول درمانی بر اساس این اطلاعات است که روند پوسیدگی داخلی در صورت انسداد ضایعات و ممانعت از ریز نشت مایعات دهانی متوقف می شود. این درمان توسط Frencken و همکاران به عنوان یک تکنیک درمانی در کشورهای در حال توسعه که دارای منابع درمانی کم هستند معرفی شد. تکنیک ART برای درمان حفرات یک سطحی در دندان های شیری و دائمی قابل کاربرد است. مطالعات پیگیری کننده نشان داده اند که این تکنیک ممکن است ضایعات پوسیدگی عاجی را متوقف نماید و یک عامل مهم در موفقیت درمان، انسداد مارجینهای حفره است. در کشورهایی که از خدمات نوین دندانپزشکی کودکان استفاده می کنند. این روش به عنوان درمان موقت پوسیدگی های دندان کودکان کم سن و غیر همکار استفاده می شود.

درمان ترمیمی توسط دندانپزشک ترمیمی با لیزر

روکش های استنلس استیل

این روکش های آماده برای انواع دندان های شیری و دائمی در دسترس است. دو مورد تجویز اصلی برای این روکش ها در دندانپزشکی اطفال وجود دارد :

1.مولرهای شیری که تخریب وسیع تاجی دارند

2.مولرهای اول دائمی که دارای معایب رشدی نموی شدید هستند

در مورد اول این روکش ها جایگزین مناسبی برای ترمیم های وسیع و چند سطحی که پیش آگهی ضعیفی دارند و نیاز مکرر به تعمیر ترمیم وجود دارد محسوب می شوند. در صورت کاربرد صحیح، این روکش ها مشکلات کمی را برای دندان ایجاد می نمایند. در مولرهای دائمی که تمام تاج دندان به علت اختلالات رشدی نموی آسیب دیده است این روکش ها به عنوان یک ترمیم موقت تا زمانی که تصمیم نهایی برای نگهداری یا خارج نمودن دندان گرفته شود به کار می روند. مثلا کراوان استیل می تواند تا زمان آماده شدن روکش ریختگی روی دندان قرار بگیرد.

بی حسی موضعی کافی پالپ و لثه مورد نیاز است. آماده سازی دندان باید محافظه کارانه بوده و تنها به مقدار لازم برای تطابق کراوان تراش داده شود. تراش بسیار کم باکال و لینگوال مورد نیاز است چون این کراوان ها تا حدودی الاستیک بوده و می توانند از آندرکات های کوچک که برای گیر مهم هستند عبور نمایند. تمام پوسیدگی ها باید برداشته شوند. حفرات بزرگ باید قبل از قرارگیری کراوان با GIC ترمیم شوند. در مواردی که حفره به داخل پاک جینجیوالی گسترش یافته است، ممکن است مارجین های حفره به جای اینکه روی لبه های حفره قرار بگیرند، روی ترمیم قرار بگیرند. کراوان با یک سمان لوتینگ گلاس آینومر که برای پیشگیری از پوسیدگی مناسب است سمان می شود.

کراوان های استنلس استیل و اپلاینس های ارتودنسی با افزایش احتمال ایجاد حساسیت به نیکل در کودکان در ارتباط هستند. این مشکل به نظر می رسد مربوط به فرمول های قدیمی نیکل ـ کروم (72% نیکل) باشد که در این صورت باید از آن ها اجتناب نمود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال