درمان زبان چسبیده از درمان های لیزر روی بافت نرم

دندانپزشک ترمیمی با لیزر باز هم می خواهد از کاربرد های لیزر در دندانپزشکی اطفال در ادامه مباحث پیشین سخن بگوید .

مطالعات و توصیه های زیادی درباره اتصال نابجای زبان و روش های درمانی آن وجود دارد . آموزش سنتی می گوید که چسبیدگی زبان مشکل مشهودی در بر ندارد و می توان از درمان آن صرفنظر نمود . اما حقیقت آن است که چسبیدگی زبان به خاطر تداخل با تحرک آن می تواند اثرات زیان بار فراوانی در زمینه های گوناگون برجای گذارد . زبان چسبیده یک یافته شایع در نوزادان است که مشکلات قابل توجهی را در تغذیه کودک با شیر مادر ایجاد می نماید . زبان چسبیده را می توان در 3/2% از بیماران تشخیص داد . اتصال غیرطبیعی فرنوم لینگوال یکی از ناهنجاری های مادرزادی شایع در کودکان است . با معاینه 350 کودک یک روش سیستماتیک برای تشخیص این ناهنجاری تهیه شده است .

  • اتصال فرنوم لینگوال نباید دیاستم یا فاصله ای بین دندان های قدامی فک پایین ایجاد نماید .
  • اتصال فرنوم لینگوال نباید نیروی زیادی بر روی دندان های قدامی فک پایین ایجاد کند به گونه ای که باعث انحراف لینگوالی آنها شود .
  • اتصال فرنوم لینگوال نباید باعث سفید شدگی لثه پشت دندان های قدامی فک پایین یا سایش سطح زیرین زبان گردد.
  • بلع طبیعی نباید با این اتصال دچار مشکل شود . زبان باید لب ها را خیس ، سقف دهان را لمس نماید ، و توانایی تمیز کردن سطوح دندانی را داشته باشد . غذا خوردن و تکلم نباید تحت تاثیر این اتصال قرار گیرد .

 

درمان چسبیدگی زبان با لیزر نیازی به آرام بخشی یا بیحسی موضعی ندارد . عینک های محافظ کوچک برای حفاظت چشم کودک به کار می روند و در اکثر موارد ، 8mm آزادسازی فرنوم لینگوال برای تامین راحتی کودک در شیرخوردن کافی است ، اگرچه آزادساری بیشتر ممکن است در آینده لازم آید . پس از کامل شدن درمان ، شیردهی به کودک می تواند آغاز شود . حرف مادران به دندانپزشک حاکی از برطرف شدن درد ، افزایش طول زمان شیردهی و بهبود خواب کودک است .

درمان زبان چسبیده از درمان های لیزر روی بافت نرم

روش جراحی در کودکان بزرگتر یا بزرگسالان با انجام بیحسی در صورت صلاحدید جراح دندانپزشک انجام می شود . توجه داشته باشید روند ترمیم بدون حادثه ای خاص انجام می گیرد . اصلاح چسبیدگی زبان ممکن است بر روی بسیاری از ناهنجاری های تکاملی تکلم اثر مثبت بر جا می گذارد .

برای مطالعه بیشتر :

دندانپزشکی بدون درد یا استفاده از لیزر

مراقبت های دندانی اطفال و دندانپزشک ترمیمی با لیزر

ارتودنسی دندان های نامرتب

دندانپزشکی اطفال بدون بیهوشی

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال