درمان سرماخوردگی در کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان
پزشک اطفال
می گوید که اگر بیماری کودک یک سرماخوردگی معمولی باشد، جای نگرانی نیست چون راه‌های زیادی برای کاهش علائم بیماری او وجود دارد. همچنین در حالت عادی هر کودکی ممکن است در اولین سال زندگی خود حدود هشت نوبت سرما بخورد.

نظر پرشک اطفال درباره علایم سرماخوردگی

علایم اولیه سرماخوردگی در کودکان شیرخوار بعد از سه ماهگی عبارت اند از:
1. تب ناگهانی
2. بی قراری
3. تحریک پذیری و عطسه های فراوان

پس از چند ساعت علایم دیگر نیز شروع می شوند که شامل ترشح از بینی و گرفتگی آن می گردد که این موضوع می تواند منجر به اختلال در شیر خوردن شود. برخی از نوزادان در ابتدای سرماخوردگی ممکن است استفراغ کنند یا مبتلا به اسهال گردند. تب در هنگام سرماخوردگی ممکن است از چند ساعت تا سه روز طول بکشد.

تب
دمای بالای بدن کودک نشانه این است که سیستم ایمنی بدن او به سختی در حال مبارزه با ویروس‌های سرماخوردگی است. بنابراین بهتر است اجازه دهید تا تب دوره خودش را طی کند، مگر این‌که کودک احساس ناراحتی کند. استثنا: اگر کودک شما زیر 3 ماه است و 38 درجه سانتی گراد یا بشتر تب دارد، با پزشک او تماس بگیرید. تب در کودکان می‌تواند خطرناک باشد.
او را به حمام ببرید. 5 دقیقه حمام آب ولرم می‌تواند به او احساس خنکی بدهد و از درجه حرارت بدن او نیز بکاهد.

آبریزش یا گرفتگی بینی
ممکن است شما از راه‌های زیادی برای قطع مخاط کودک‌تان استفاده کنید، اما تمام آن مخاط‌ها کمک می‌کنند تا ویروس‌های سرماخوردگی از بینی و سینوس کودک شما بیرون آید. اگر دیدید که رنگ مخاط کودک‌تان از روشن به زرد و سبز تغییر کرد، نگران نشوید: این نشانه‌ای است از این‌که سیستم ایمنی بدن کودک شما در حال مبارزه با ویروس‌هاست، اما به این معنی نیست که او به آنتی‌بیوتیک احتیاج دارد.
درون بینی او چند قطره محلول سالین بریزید تا مخاط او نرم شود سپس آن‌ها را با پمپ مکش بیرون بیاورید.

درمان سرماخوردگی در کودکان

درمان سرماخوردگی در کودکان

عفونتهای تنفسی در سرماخوردگی :
عفونتهای تنفسی ، متداولترین علل مراجعه به پزشکان است . سر ما خوردگی و گلودرد به طور اصی ، در میان بچه ها عمومیت دارد ، در صورتی که عواقب عفونتهای بعدی ، مخصوصاً برونشیت ، اثر مشهودتری بر سالمندان دارد .در بدو امر آنها آگاهی دهندگانی کوچکی هستند که برای ما عادی شده اند ؛ سرفه کردنها و سرما خوردگیها معمولاً نشانه سریع و کاملی از رویداد ها هستند . مشکلات طولانی مدت تنفسی مانند تنفسهای پیاپی و برگشت علائم سرماخوردگی مزمن ، اغلب ریشه در حساسیت دارند.
تمامی مشکلات تنفسی متداول ، با شدن زیاد تری ، در میان سیگاری ها رایج تر است . دود، مقاومت را با سرماخوردگی ، زکام و برونشیت کاهش می دهد و ما را نسبت به آن حساس تر می کند . سیگاریها کمتر قادرند از سرما خوردگی بگریزند و بیشتر مستعد اثرهای جانبی آن هستند . اعتیاد به هر نوع دود شما را مستعد پذیرش هر نوع پیامد ناگواری می کند زیرا شما غشاهای ظریف مجاری تنفسی را با تحریک برهم می زنید ؛ اما تر چه بیشتر دخانیات مصرف کنید و آن را استنشاق کنید ، این اثر ها بدتر خواهد شد ، عفونتهای تنفسی ، بچه های افراد سیگاری را بیشتر تهدید می کند .

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال