دندانپزشک اطفال خوب، ساختمان دندان را معرفی می کند!

دندانپزشک اطفال خوب، ساختمان دندان را معرفی می کند!

اولین گزینه مد نظر ما ساختمان تاج می باشد :
به گفته دندانپزشک اطفال خوب، در تاج هر دندان از خارج به داخل سه لایه وجود دارد. مینا، عاج و مغز دندان.
و بعدی گزینه مینای دندان می باشد :
مینای دندان سخت‌ ترین عضو بدن از لحاظ استحکام می‌باشد و به عنوان یک پوشش کل تاج دندان را می‌ پوشاند و در واقع چیزی که در دهان از یک دندان سالم مشاهده می‌ کنیم همان مینای دندان است. ضخامت این لایه متغیر بوده و در بعضی جاها تا ۳ میلیمتر می‌ رسد. پس قسمتی از تاج دندان که در دهان قابل مشاهده و لمس است، مینا نامیده می‌ شود؛ در ضمن سایر قسمت های تاج در زیر مینا قرار دارند.
در ادامه دندانپزشک اطفال خوب این گونه شرح می دهد که عاج دندان :
عاج حجم اصلی دندان را تشکیل می‌ دهد و به عنوان یک بافت زنده به حساب می‌ آید که توسط پوششی از مینا در قسمت تاجی و الیاف نگهدارنده در قسمت ریشه پوشیده شده است در وسط مینا و پالپ دندان قرار گرفته است و شامل عروق و اعصاب دندان می‌ باشد. عاج قسمتی است که در زیر مینا قرار گرفته و استحکام آن از مینا کمتر است. همچنین بر خلاف مینا بافتی زنده بوده و در مقابل تحریکات حساسیت نشان می‌ دهد. رنگ عاج زرد روشن است.

دندانپزشک اطفال خوب، ساختمان دندان را معرفی می کند!

مغز یا پالپ دندان
در وسط هر دندان حفره ای وجود دارد که حاوی اعصاب و رگ های خونی است و به آن مغز دندان می‌ گویند. پالپ در اصطلاح عامیانه عصب دندان نامیده می‌شود ولی در واقع عصب دندان قسمت جزئی از این بافت است. بافت همبندی همراه با عروق و اعصاب و بافت لنفاوی و اعصاب از ضمائم آن می‌ باشد.
پالپ دندان غیر از اعصاب حسی که دارد ضایده‌هایی به داخل عاج فرستاده که طراوت و رطوبت دندان را تامین می‌ کند و دندان عصب کشی شده خشک و شکننده می‌ شود. یک دندان تا هنگامی زنده است که مغز آن سالم باشد. هرگاه در اثر پوسیدگی، ضربه یا عامل دیگری به مغز دندان آسیب برسد، معمولا دچار دندان درد می‌شویم. گاهی آسیب وارده باعث مرگ مغز دندان می‌شود. در چنین مواردی برای جلوگیری از عوارض بعدی باید به دندانپزشک اطفال مراجعه نمود.
ساختمان ریشه دندان
ریشه دندان نیز از سه لایه تشکلیل می‌شود که دندانپزشک اطفال این گونه بیان می کند که به ترتیب از خارج به داخل عبارتست از :
سمان ، عاج و مغز دندان
درباره سمان می دانید؟
سمان لایه نازکی است که در سطح خارجی ریشه دندان قرار دارد. در زیر سمان عاج وجود دارد که ادامه همان عاج است که در قسمت تاج دندان می‌ باشد. مغز دندان موجود در ریشه هم در ادامه مغز دندان است که روی آن را عاج پوشانده است. روی عاج در قسمت تاج دندان مینا و در ریشه سمان قرار دارد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال