مراقبت از دندان کودکان توسط دندانپزشک اطفال

مراقبت از دندان کودکان بخش مهمی از سلامت کلی آن ها می باشد. حفره ها یا عفونت دندان یا لثه در صورت نادیده گرفتن می تواند به مشکلات جدی تر سلامتی منجر شود. دندانپزشک اطفال توصیه می کند زمانی که اولین بار دندان های کودکان دیده می شود و یا از 12 ماهگی مراقبت از دندان های کودکان را شروع کنید. هر میزان که کودک شما بزرگ تر می شود او باید به طرز درست و خوب تمیز کردن دندانهایش را آموزش دیده باشد و هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک اطفال مراجعه کند. 

مراقبت از دندان کودکان توسط دندانپزشک اطفال

تغذیه و دندان های کودک

دندان‎پزشک اطفال می گوید تغذیه بر دندان های شما و کودکتان تأثیر می گذارد. استفاده ی بیش از حد از کربوهیدرات، قند (برای مثال، از کیک، کوکی ها، آب نبات، شیر، و دیگر غذاهای شیرین و نوشیدنی ها)، نشاسته ها (به عنوان مثال، چوب شور و چیپس سیب زمینی) می توانند منجر به پوسیدگی دندان ها شوند. دلیل اصلی مدت زمانی است که کربوهیدرات ها بر روی دندان باقی می ماند.

همچنین دندانپزشک اطفال معتقد است، بهترین کاری که به عنوان نقش پدر و مادر در مراقبت از دندان های کودکان می توانید نشان دهید، استفاده از مواد غذایی سالم است. در این جا راهنمایی در استفاده از این مواد غذایی سالم برای شما بیان می شود:

میوه ها و سبزیجات: استفاده از میوه ها و سبزیجات به عنوان میان وعده به جای کربوهیدرات ها مناسب است. میوه ها و سبزیجاتی که دارای حجم زیادی از آب مانند: گلابی، خربزه، کرفس و خیار، می توانند بهترین گزینه باشند. همچنین مصرف محدودی از موز و کشمش می تواند به عنوان شکری غلیظ برای شما عمل کند، فراموش نکنید که بعد از مصرف آن ها دندان های کودک خود را مسواک بزنید.

پنیر: استفاده از انواع پنیر به عنوان میان وعده یا ناهار مانند چدار، مونتری جک، سوئیس، و پنیرهای دیگر به عنوان نگهداشتن بزاق در دهان می کند، بزاق نیز در از بین رفتن ذرات غذا از روی دندان کمک می کند.

دوری از مواد جویدنی چسبنده: کشمش، انجیر خشک، کافه ها گرانولا، بلغور جو دوسر یا کره بادام زمینی کوکی ها، ژله، کارامل، عسل، ملاس، و شربت که از بین رفتن آن ها از روی دندان ها دشوار است. اگر فرزند شما از این نوع محصولات مصرف می کند، توصیه دندانپزشک اطفال این است که بلافاصله پس از مصرف این مواد غذایی از مسواک برای دندان های فرزند خود استفاده کنید.

توصیه های دندانپزشک اطفال این است که هرگز به کودک خود قبل از رفتن به رخت خواب، بطری شیر، آب میوه و یا نوشابه ندهید. می توانید به جای نوشابه به کودک خود آب بدهید. در رژیم عذایی کودکتان از کلسیم در زمان مناسب استفاده کنید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

اولین مراجعه کودک به دندانپزشک اطفال

نظر پزشک اطفال برای عمل لوزه در کودکان

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال