دندانپزشک خوب و گام هایی برای پیدا کردن آن

یکی از مهمترین نکاتی که برای داشتن یک بهداشت دهان خوب باید در نظر داشت ، داشتن یک دندانپزشک خوب برای خودتان و دندانپزشک اطفال خوب برای فرزندتان است که به او اعتماد داریم.

نکته مهم در زمینه انتخاب یک دکتر این است که ، بهتر است در انتخاب خود دقت کنیم تا مرتبا مجبور به عوض کردن آن نشویم.
معمولا دندانپزشکی محیط پر استرسی است و مراجعه بار اول هم پر استرس ترین جلسه است . علاوه بر اینکه دندانپزشک یا پزشک اطفال که همیشه شما را درمان میکند ، به تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی شما آگاه است ، چگونگی برخورد با شما و نحوه کاهش استرس شما را می داند و در مجموع میداند که با چه شرایطی برخورد دارد.
دندانپزشک خوب
 
برای انتخاب بهترین دکتر  ، باید به چند نکته توجه داشته باشیم:
  • شهر و منطقه محل سکونت، به طور مثال دندانپزشک خوب در تهران یا دندانپزشک اطفال خوب در تهران. حتی در شهری مثل تهران هم نمی توان فقط به این موضوع اکتفا کرد که بهترین دکتر شهر کیست ؟! بلکه دسترسی آسان از محل کار یا زندگی شما نیز از اولویت بالایی برخوردار است. به طور مثال به دنبال دکتر خوب در غرب تهران یا شرق تهران بگردیم.
  • انجمن دندانپزشکان و انجمن دندان پزشکی ایران ، نام تمامی فارغ التحصیلان رشته دندان پزشکی را آورده، به این ترتیب میتوانید مطمین شوید که فردی که به او مراجعه میکنید، دارای مدرک دکترای دندان پزشکی هست.
  • از ویژگی های یک دندان پزشک خوب به روز بودن و شرکت در دوره های مختلف مربوط به حرفه دندانپزشکی و داشتن certificate های مربوط به آنهاست.
  • همکاری با متخصصین مختلف در رشته دندانپزشکی( متخصص درمان ریشه، دندانپزشک ترمیمی با لیزر ، دندان پزشکی ایمپلنت ، دندان پزشک اطفال خوب و…) و ارجاع بیمار در صورت صلاحدید و بدون در نظر گرفتن هیچ انگیزه مالی ، یکی از ویژگیهای دندان پزشک خوب است.اصولا یک دندانپزشک خوب ، میتواند راهنمای شما برای انجام درمانهای صحیح و به موقع ، با هزینه های درست و معقول باشد. دندان پزشکان آموزش داده شده اند تا پیشگیری کننده باشند و آموزش دهنده و در عین حال درمان کننده. همیشه به این نکته توجه کنیم که به پزشک یا دندان پزشکی مراجعه کنیم که اولویتش سلامت بیمارش است . یک جراح دندان پزشک خوب باید بتواند نیازهای درمانی بیمار را بشناسد و به ترتیب اولویت ( بررسی منافع بیمار ) به درمان آنها بپردازد.
  • همیشه دندان پزشکی ، یکی از محلهای انتقال عفونت بوده و یکی از پر خطرترین اعمال پزشکی جهت انتقال انواع ویروسهای کشنده مثل HIV و هپاتیت B و C. پس همیشه مطب یا کلینیکی را انتخاب کنید که از عدم انتقال عفونت در آن مطمئن هستید.و میدانید که در آن استریلیزاسیون به درستی انجام میگیرد.
  • یک پزشک خوب ،هرگز کور کار نمیکند. داشتن رادیوگرافی از دندانهای شما از اصول شروع به کار در دندان پزشکی است.
  • محل فارغ التحصیلی پزشک شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه دانشگاه محل فارغ التحصیلی بهتر و معتبرتر بوده باشد، بالطبع دندان پزشک شما تحت نظر اساتید برتر و تحت آموزشهای حرفه ای تری قرار گرفتهاست .
  • اگر برای داشتن دندانهای زیبا، به دنبال دکتر دندان پزشکی زیبایی می گردید؛ همیشه به پیشینه و کارهای قبلی پزشک خود مراجعه کنید. سابقه پزشک  در زمینه کارهای زیبایی دندان میتواند راهنمای شما برای پیدا کردن بهترین دندان پزشک زیبایی باشد.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال