دندانپزشک خوب یا مواد دندانپزشکی خوب

به راحتی میتوانید دندانپزشک در محل زندگی خود پیدا کنید که درمان های دندانی متداول را ارائه میکند . اما برخی از کارهای دندانی نیاز به دقت و دانش بالایی دارند تا درست و کامل درمان شوند،که شما نیازمند یک دندانپزشک خوب  هستید .

دندانپزشک

مراقبت های دندانی تنها برای حفظ زیبایی لبخند و سلامت دهان اهمیت ندارد بلکه برای سلامت عمومی بدن نیز تا حد زیادی به سلامت دهان وابسته است . امروزه بسیاری از مردم مشکلات دندانی زیادی را تجربه میکنند از عفونت لثه ، دندان درد و خونریزی لثه گرفته تا درمان ریشه و کارهای دیگر. کارشناسان توصیه اکید دارند که برای حفظ سلامت دهان و دندان باید مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید تا از بروز هر مسئله دندانی زود اطلاع پیدا کنید. خوشبختانه به راحتی میتوانید دندانپزشکی در محل زندگی خود پیدا کنید که درمانهای دندانی متداول را ارائه میکند. اما برخی از کارهای دندانی نیاز به دقت و دانش بالایی دارند تا درست و کامل درمان شوند. متداولترین دلایل مراجعه مردم به دندان پزشک عبارت است از پوسیدگی دندان، تشخیص و درمان مشکلات دندان و لثه، پر کردن دندان، جراحی برای پیشگیری از بیماریهای لثه، ترمیم شکستگی یا لب پر شدن دندان و جایگزینی دندان از دست رفته. هر درمان دندانی اگر به درستی صورت نگیرد، میتواند به عوارض بعدی و حتی درمانهای بیشتر و پیچیده تر منجر شود بنابراین پیدا کردن دندانپزشک حرفه ای و مجرب یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت درمان است.

چگونه دندانپزشک خوب پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن دندان پزشک خوب چند فاکتور را باید در نظر داشته باشید:

تجربه در حوزه مورد نظر:

بیشتر دندان پزشک ها در ارائه خدمات عمومی تجربه دارند اما برای دریافت بهترین مراقبت و درمان دندان باید به دنبال دندانپزشکی باشید که در برخی زمینه های دندانپزشکی تخصص ویژه ای داشته باشد. برخی دندان پزشک ها دوره های ویژه ای را آموزش می بینند تا تکنیکهای پیشرفته تری برای درمان دندانپزشکی یاد بگیرند و برای درمان بیماران استفاده کنند. دندانپزشکی نیز همانند هر رشته علمی دیگر هر روز در حال پیشرفت و نایل شدن به دستاوردهای جدید است (به خصوص در مورد روشهای جراحی) بنابراین به دنبال دندانپزشکی باشید که در زمینه مد نظر شما آموزشهای ویژه دیده باشد و روشهای جدید را استفاده کند تا مطمئن باشید از به روز ترین درمانهای دهان و دندان برای شما استفاده میکند به خصوص در موارد جراحی که در روشهای سنتی همراه با درد و خونریزی و خطرات مربوط به آن است.

در مورد دندان پزشک از دیگران سوال کنید:

اگر میخواهید دندانپزشکی را به عنوان دندانپزشک همیشگی خود انتخاب کنید و همیشه به او مراجعه کنید، بسیار مهم است که درباره او تحقیق کنید. برای این منظور از تعدادی از بیماران دندان پزشک مورد نظر خود (صرف نظر از تجربه شخصی) سوال کنید. بهتر است از بیمارانی سوال کنید که یک برنامه درمانی را دنبال کرده اند. با این کار شناخت بهتری از دندان پزشک پیدا میکنید. سعی کنید با برخی از متداولترین درمانهای دهان و دندان آشنا شوید تا بهتر بتوانید درباره مشکل دقیق بیماران دیگر و کارایی درمانشان اطلاعات کسب کنید.

کارکنان خوش برخورد:

انتخاب دندانپزشک صرفا بر پایه تجربه و تخصص کافی نیست بلکه باید مطمئن شوید کارکنان او نیز خوش برخورد و مناسب هستند. انتخاب دندانپزشکی که کارکنان مجرب و خوبی دارد به شما اطمینان میدهد نه تنها بهترین درمان را دریافت میکنید، بلکه هر سوال یا نگرانی درباره خدمات و درمان داشتید میتوانید بپرسید و در طی مراجعاتتان، چیزی از قلم نمی افتد.

تجهیزات مطب:

با فناوریهای جدید دندانپزشکی دقت درمان و راحتی بیمار افزایش یافته است و درمانها کم تهاجمی تر، سریعتر و موثرتر شده اند اما باید مطمئن شوید دندان پزشک شما نیز از این تجهیزات استفاده میکند.

سوالات خود را آماده کنید:

هنگامی که دندانپزشکی را انتخاب کردید، تعدادی سوال نیز آماده کنید تا بپرسید مثلا سوالاتی درباره پوشش بیمه، ساعات کار، رسیدگی به فوریت های درمانی و از این قبیل.

مواد دندان پزشکی خوب چیست؟

امروزه مواد ترمیمی دندانپزشکی در انواع کیفیت ها و قیمت ها وجود دارد. مواد مورد استفاده در درمان دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مواد مورد استفاده در دندانپزشکی نیز مانند فناوریهای دیگر در کیفیت کار درمان تاثیر بسزایی دارند. انواع مختلف موادی که استفاده میشود مطابق هدف درمانی و شرایط درمان متفاوت است. از جمله کاربردهای مهم مواد در درمان دندانپزشکی (دندانپزشک ترمیمی با لیزر ) سیمان (چسب) و ترمیم های دندانی (پر شدگی، تاج (روکش)، بریج)، مواد اندودنتیک (مورد استفاده در درمان ریشه)، مواد قالب گیری، مواد پروتزی (دندان مصنوعی)، ایمپلنت و موارد دیگر است.

مثلا در پر کردن دندان، چندین ماده مختلف وجود دارد. دندانها را میتوان با طلا، پورسلین، آمالگام نقره (که شامل جیوه در ترکیب با نقره، روی، قلع و مس می باشد) و موادی به نام کامپوزیت رزین یا پلاستیک رنگ دندان پر و ترمیم کرد. همچنین موادی وجود دارد که حاوی ذرات شیشه بوده و به یونومر شیشه یا یونومر گلس شهرت دارد.

مواد مورد استفاده در دندانپزشکی از نظر طول عمر و دوام، سازگاری با بدن، آلرژی زایی، موفقیت درمان و اشکالات و عوارض احتمالی استفاده از آن متفاوت هستند بنابراین از دندان پزشک در مورد مواد مورد استفاده و دلیل استفاده از آن برای درمان شما، سوال کنید .

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال