دندانی سالم در کودکان

دندانی سالم در کودکان

همان طور که می دانید یک پزشک اطفال فردی است مجرب و متخصص در تشخیص بیماری های کودکان و نیز دندانپزشک کودک دارای تخصص لازم برای ارائه راهنمایی های لازم جهت داشتن دندانی سالم به والدین کمک می کند.

اما در رابطه با دندانپزشک اطفال، که توصیه هایی به والدین دارد و نیز در مورد سوالی که به طور معمول رایج است، که چه زمانی باید کودک را به نزد دندانپزشک برد و این زمان مناسب چه موقع می باشد، و اینکه
آیا لازم است از سه سالگی نخ دندان برای کودک استفاده کرد و یا حتی چگونه بفهمیم که کودک نیاز به ارتودنسی دارد؟

دندانی سالم در کودکان

دندانی سالم در کودکان

بسیاری از والدین به عقیده پزشک اطفال، زمان بسیاری را صرف این می کنند که سلامتی کودک کودکشان را تضمین کنند، و مراقب سلامتی کودکشان از سنین پایین تر باشند. هم چنین از نظر دندانپزشکی هم این امری بسیار مهم است که کودک دندانش تحت نظر دندانپزشک باشد. در ادامه راه هایی که برای داشتن دندانی سالم لازم باشد را برای شما شرح می دهیم.

مراقبت دندانی خوب می تواند با اولین دندان کودک آغاز شود. حتی این مراقبت های دندانی می تواند از دوره دوم بارداری آغاز شود.

در هنگام تولد، کودکتان 20 دندان اولیه و یا شیری را دارد، برخی از این دندان ها کاملا در فک توسعه یافته اند.

حال به بررسی اینکه چگونه از این دندان ها مراقبت کنیم می پردازیم :

حتی قبل از اینکه نوزادتان شروع به دندان درآوردن کند، از دستمالی پارچه ای و تمیز، و بدون وجود هیچ میکروبی روی لثه های او بمالید و تمیز کنید تا از وجود باکتری های مضر جلوگیری کنید.

یک بار که دندان او را تمیز می کنید، با مسواک مخصوص نوزادان تمیز کنید. از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

یک بار دندان کودکتان را لمس کنید، اینکه می توانید لا به لای دندان هایش را تمیز کنید.

حدود سن دو سالگی کودک، کودکتان باید یاد گرفته باشد که مواد خمیر دندان را بعد از مسواک زدن از دهانش خارج کند. از دادن آب به کودک برای خارج کردن این مواد جلوگیری کنید.

کودکان در سن 3 سالگی و یا بالاتر باید به اندازه نخود از خمیر دندان فلورایدی استفاده کنند.

حتما کودکان زیر 6 سال را در هنگام مسواک زدن زیر نظر داشته باشید، به خاطر این که آن ها دوست دارند خمیر دندان را قورت دهند.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال