دیدگاه دندانپزشک اطفال در مورد پوسیدگی دندان در کودکان

یکی از علت هایپوسیدگی دندان در کودکان استفاده از خمیر دندان می باشد؛ علت دیگر آن شرایط اقتصادی خانواده ها می باشد در این دوران در دهان کوکان اسید زیادی تولید می شود این اسید باعث ازبین رفتن دندان های آن ها شده، در مواردی والدین با مراقبت های بسیاری از دندان های کودکان خود ، همچنان شاهد پوسیدگی دندان های آن ها هستند که با مراجعه به دندانپزشک اطفال خوب، خواستار رفع مشکل خود هستند اما شاید این موضوع سوالی برای بسیاری از والدین باشد، آمارها نشان می دهد، یک سوم مراجعات کودکان به بیمارستان ها و مراکز درمانی به دلیل دندان درد و پوسیدگی دندان آن هاست.

 با مراجعه های بسیاری که والدین کودکان برای رفع دندان درد، به دندانپزشک اطفال صورت می دهند، محققان به دنبال راه حلی غیر از عدم رعایت بهداشت افتادند که چرا کودکان با زدن مسواک زیاد باز دچار پوسیدگی دندانی می شوند. بعد از انجام تحقیقات گسترده مشخص شد، درصد زیادی از پوسیدگی های دندان در بین کودکان به دلیل اشتباهات پدر و مادرها و باورهای غلط آن هاست.

دیدگاه دندانپزشک اطفال در مورد پوسیدگی دندان در کودکان

عواملی که به دندان های کودکان ضرر می رساند:

  • استفاده از خمیر دندان های معمولی
  • بازی های کامپیوتری
  • شیر دادن هنگام شب
  • میوه و آب میوه
  •  استفاده از نوشیدنی های شیرین مثل نوشابه
  • دندان های پوسیده مادر
  • شروع کردن دیر هنگام مسواک
  • مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا

همان طور که گفته شد یکی از علت های آن خمیردندان های معمولی می باشد زیرا فلوراید کافی ندارند، بر طبق گفته ی کارشناسان خمیر دندان های مناسب کودکان باید بیش از حد فلوراید داشته باشد، و به این نکته نیز باید توجه داشت که استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود، زیرا در این زمان کودکان ممکن است بخش زیادی از خمیردندان را بلعیده و به این ترتیب دچار فلوروسیس شوند.

دندانپزشک اطفال می گوید در سال های اولیه زندگی کودکان که دندان ها در حال شکل گیری هستند، وارد شدن بیش از اندازه فلوراید به داخل بدن می تواند باعث لکه دار شدن و ناهمواری سطح دندان ها شود که از آن با عنوان فلوروزیس یاد می شود. به هر حال برای کودکانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، فواید استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید بالا به مراتب بیشتر از مضرات احتمالی آن است. پس با مراجعه به پزشک اطفال و دندانپزشک اطفال در زمان مناسب و همچنین با رعایت نکات بهداشتی می توان از دندان های کودکانمراقبت کرد.

مطالب مرتبط:

توصیه های دندانپزشک اطفال در مورد پستانک

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال