رابطه سلامت قلب با بهداشت دهان و دندان

دهان شما دریچه‌ای به سلامت بدن شماست ؛ از نظر دندانپزشک وضعیت بهداشت دهان شما می‌تواند بر سلامتی کلی شما تاثیر بگذارد .

بر اساس نتایج بررسی های پانزده ساله در سه بیمارستان در سوئد، که برای اولین بار وجود ارتباط مستقیم میان تعداد دندانها را با بیماری های قلبی ثابت می کند، بروز بیماریهای دهان و دندان با بیماریهای قلبی-عروقی همراه است .
دکتر هولملوند افزود: «مرگ در اثر بیماری های کرونر نزد کسانی که کمتر از ده دندان دارند، بیش از هفت برابر افرادی است که بیشتر از بیست و پنج دندان دارند.»

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیماریهای دندان و لثه می‌تواند باعث افزایش سطح چربی‌های تری گلیسیرید در خون شده و به سلامت قلب آسیب وارد کند.طبق پژوهش اخیر بین ابتلا به بیماریهای لثه و افزایش میزان تری گلیسیرید در خون رابطه وجود دارد و همچنین عفونت موجود در لثه‌ها می‌تواند از طریق جریان خون به قلب و عروق وارد شود.

دکتر ماهش ورما رئیس انستیتو علوم دندانپزشکی مائولانا آزاد هند در این باره گفت: عفونت های لثه می‌تواند روی رگ های خونی در دندان ها تاثیر گذاشته و به این ترتیب باکتری‌های مضر و خطرناک به همراه جریان خون به قلب منتقل می‌شوند.

دندانپزشک می‌گوید: بهداشت دهان و دندان اغلب به دلایل مختلف نادیده گرفته می‌شود.

مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه ها کدامند؟
خوراکی های مفید عبارتند از: سیب، گلابی، کیوی، کرفس، کلم بروکلی، نخود فرنگی، سبزیجات، آناناس، مصرف پنیر، انگور، چای سبز، پیاز، قارچ، نعناع و جعفری، آب ( آب به تامین نیاز بدن به آب کمک می کند و به سفید شدن دندان ها نیز کمک می کند )، لیموترش، هویج فرنگی، باعث افزایش بزاق دهان می شود و در نتیجه به بهداشت لثه ها کمک می کند.
جویدن برخی از گیاهان مانند مریم گل، نعنا، بادرنجبوبه باعث خوشبو شدن دهان می شود.
شیر- بادام به محافظت دندان ها کمک می نماید.
پنیر کمک زیادی فقط به PH دهان می نماید. لذا تا آنجا که ممکن است PH دهان بایستی قلیایی باشد تا از آسیب رسانیدن دندان ها توسط PH جلوگیری نماید.

رابطه بهداشت دهان با سلامت قلب

 

از دندان ها و لثه ها نه فقط به خاطر سلامت خود آنها بلکه برای سلامت قلب خود مراقبت نماییم.

اگر پیش از این دلایل کافی برای مراقبت از دهان‌، دندان و لثه‌های‌تان نداشتید، رابطه میان سلامت دهان ودندان و سلامت سایر اعضای بدن دلیل خوب دیگری برای این کار است. با حفظ روزانه بهداشت دهان و دندان سرمایه‌گذاری پرسودی را نه تنها برای اکنون خود بلکه برای آینده خود نیز انجام می‌دهید.

بیشتر بدانید :

طراحی لبخند در دندانپزشکی زیبایی

10 خصوصیت یک لبخند زیبا را بدانید

کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال