رژیم غذایی

رژیم غذایی

دندانپزشک ترمیمی با لیزر در این مطلب به بررسی رژیم غذایی برای جلوگیری از مشکلات دندانی می پردازد که در ادامه این مبحث را شرح داده است.

راهنمایی دندانپزشک ترمیمی با لیزر برای رژیم غذایی جهت جلوگیری از مشکلات دندانی :

دندانپزشک ترمیمی با لیزر می گوید یک رژیم غذایی متعادل، که با مقدار زیادی از کلسیم و ویتامین D باشد و هم چنین برای افزایش جذب کلسیم، باید تمام مواد مغذی لازم برای ساخت دندان قوی و سالم را استفاده کرد. این واد مغذی باعث سالم نگه داشتن لثه ها و بافت های دهان می شود. جوانان می توانند کلسیم کافی را از 3 یا 4 وعده روزانه از غذاهای لبنی، و همچنین از بسیاری از منابع دیگر (به عنوان مثال، توفو کلسیم پردازش، آب پرتقال غنی شده از کلسیم، سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی) دریافت کنند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی


مزایای فلوراید
با استفاده از فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می شود و باعث ساخت مینای دندانی سخت تر، هم چنین کاهش توانایی باکتری برای تولید اسید که عامل نابودی مینای دندان است، می شود و با جایگزینی مواد معدنی در دندان آنها را از دست داده و آن را کاهش می دهد.

در مناطقی که محتوای فلوراید به طور طبیعی در آب کم است و منابع آب حاوی فلوراید نیست، یا اگر خانواده شما از آب در بطری استفاده می کنند، متخصصان اطفال و دندانپزشکان ممکن است مکمل فلوراید، خمیر دندان حاوی فلوراید، یا درمان با فلوراید را برای تقویت مینای دندان کودکان توصیه کنند. اکثر اوقات آب بطری حاوی مقادیر کافی از فلوراید نیست.

رژیم غذایی

رژیم غذایی


 فلوراید
بیش از حد و فلوئوروزیس
یکی از عوارض ناشی بیش از حد فلوراید، فلوئوروزیس دندانی است. فلوئوروزیس محدوده ای از خطوط سفید کوچک است که در سراسر دندان دیده می شوند. فلوئوروزیس را می توان با تجویز مکمل های فلوراید با آب حاوی فلوراید و یا برای کودکان خردسال با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید انجام شود.

برای جلوگیری از این مشکل دوم، کودکان نباید بیش از حد از خمیر دندان حاوی فلوراید قبل از سن 2 سالگی استفاده کنند، در صورتی که پزشک اطفال شما یا دندانپزشکتان استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید را پیشنهاد می دهد.

برای کودکان بالاتر از سن 2 سال، پیشنهاد می شود که تنها از مقدار کمی،به اندازه نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند.


قندهای مخرب
همه قندها باعث ترویج رشد باکتری در دهان می شوند که باعث تولید اسید و در نهایت پوسیدگی دندان است. قند تصفیه شده مانند عسل، شربت افرا، ملاس وغیره فقط به عنوان هستند و هم چنین قند مخرب دیگر شکر سفید تصفیه شده در این زمینه می باشد.

بدترین نوع در قندها، در غذاهای چسبناک است که به دندان می چسبند، مانند میوه های خشک و آب نبات. سودا و آب نوشیدنی های شیرین غرق در شکر هستند و هم چنین پوسیدگی را به دنبال دارند. غلات و حبوبات و دیگر غذاهای نشاسته دار مانند ذرت بو داده، آن ها هم به نوعی در پوسیدگی نقش دارند به این صورت که باکتری ها به سرعت به قند تبدیل می شوند.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال