ضد درد های غیر مخدر چیست؟

منظور از ضد درد های غیر مخدر چیست؟ در دندانپزشکی بدون درد منظور چه داروهایی می باشد؟

اگر بخواهیم در دندانپزشکی بدون درد و دندانپزشکی اطفال یا بزرگسالان بگوییم، بطور کلی ضد دردهای غیر مخدر در درد های خفیف تا متوسط که اکثریت درد های دندانی و با منشا دندانی را شامل می شوند، مفید هستند. ضد درد های مخدر از مخدرها بواسطه جایگاه و مکانیسم عملشان، عوارض جانبی شان و سقف اثر بی دردی که حداکثر تسکین درد را فرا هم می کنند، متمایز می شوند. این داروها اصولا اثرات ضد التهابی خود را به طور اولیه در پایانه های محیطی اعصاب اعمال می کنند. دارو های اصلی استاندارد از گروه عبارتند از: آسپرین، استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر از استروییدی(NSAIDs) .

 ضد درد های غیر مخدر در دندانپزشکی بدون درد

استامینوفن

استامینوفن (مثل Datril,Tempra,Tylenol) رایج ترین ضد دردی است که امروزه برای کودکان در ایلات متحده بکار می رود.این دارو یک ضد درد و ضد تب موثر است که قدرتی مساوی با اسپرین برای درمان دردهای خفیف تا متوسط دارد. برخلاف آسپرین، استامینوفن مانع از عملکرد پلاکت ها نمی شود. موجب اختلال روده ای شده و سندرمReye ایجاد نمی کند. عیب اصلی استامینوفن این است که از نظر کلینیکی خواص ضد التهابی مشخصی ندارد.

مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد، ممکن است به ناتوانی حاد کبدی با نکروز شدید یا کشنده سلول های کبدی منجر شود. تخمین زده شده که g15 آن در بزرگسالان بیشتر از g3 در کودکان زیر 2 سال، تخریب کبدی ایجاد می کند. واکنش های آلرژیک آن بسیار نادر است. استامینوفن، برای بیمارانی که به اثر ضد التهابی نیاز ندارند ضد درد خوبی است.

دوز توصیه شده برای استامینوفن به قرارزیر است:

بزرگسالان: 650-300 میلی گرم هر ساعت

کودکان: 15-10 میلی گرم بر کیلو گرم بردوز هر 4تا6 ساعت

حداکثردوز: حداکثر 5 دوز در 24 ساعت

 

مطالب مرتبط :

دندانپزشکی بدون درد چیست ؟

دندانپزشکی بدون درد یا استفاده از لیزر

کاهش اضطراب دندانپزشکی با دندانپزشکی بدون درد

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال