علت ریختن زودهنگام دندان های شیری چیست؟

بسیاری از والدین نگران این هستند که دلیل ریزی زودهنگام دندان های کودکشان چه می باشد. دندانپزشک اطفال، در دندانپزشکی بدون درد این گونه شرح می دهد که بیماری های سیستمیک مرتبط با ریزش زودهنگام دندان های شیری شامل هیستوسیتوز، هیپوفسفاتازیا و نوتروپنی هستند.

دندانپزشک، در دندانپزشکی بدون درد، می گوید که هیستوسیتوز مجموعه ای از علایم شامل گرانولوماهای ائوزینوفیلیک متعدد، بیماری هند ـ شولر ـ کریستین و بیماری لترر ـ سیو می باشد. از دست رفتن زودهنگام دندان های شیری خلفی به طور شایع مشاهده می شود در حالی که دندان های قدامی معمولا کمتر درگیر می شوند.

 

نظر دندانپزشک اطفال درباره ریختن دندان های شیری

هیپوفسفاتازیا یک بیماری متابولیک با اختلال در مینرالیزاسیون استخوان می باشد. فعالیت آلکالین فسفاتاز در پلاسما و بافت ها کاهش می یابد. اغلب از دست رفتن و ریزش زودهنگام دندان های شیری دیده می شود. دندان های قدامی با شیوع بیشتری تحت تاثیر قرار می گیرند. در حالی که مولرهای شیری به ندرت درگیر می شوند. دندان ها نقص در سمان دارند. اغلب از دست رفتن شدید استخوان آلوئولار همراه با التهاب اندک لثه ای و یا بدون التهاب لثه ای وجود دارد. اغلب دندان ها بدون علامتی از تحلیل ریشه می افتند.

در نوتروپنی، کاهش گردش نوتروفیل ها منجر به از دست رفتن مقاومت به عفونت می شود که ممکن است این مساله موجب مستعد شدن کودکان به ژنژیویت و پریودنتیت شود.

ریزش زودهنگام دندان های شیری می تواند در سایر بیماری ها اتفاق بیفتد به طوری که پریودنشیم در آن ها تخریب می شود، همان طور که در سندرم های پاپیلون ـ لفور (هایپر کراتوز کف دست و پا همراه با پریودنتیت شدید) سندرم داون و سندرم Ehlers ـ Danlos اتفاق می افتد. دلایل دیگر ریزش زودهنگام دندان های شیری ضایعات کیستیک در فکین می باشد همان طور که در چروبیسم دیده می شود.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال