قطره آهن و دندانهای شیری

قطره آهن و دندانهای شیری

دندانهای شیری از حدود شش ماهگی در دهان ظاهر می شوند و از همان زمان هم نیاز به مراقبت دارند. در کودکان شیرخواره ، بعد از خوردن شیر باید با گاز استریل نرم و مرطوب و یا با تنظیف تمیز و مرطوب و مسواک انگشتی باید دندانهای کودک را تمیز کرد.

قطره آهن ترکیبی است که از 6 ماهگی تا 2 سالگی طبق نظر دکتر تجویز می‌شود , و ترکیبات آن به گونه ای است که باعث تیرگی دندانها می شود ولی اگر قطره آهن با قطره چکان یا سرنگ در انتهای زبان ریخته شود و بلافاصله آب یا نوشیدنی به کودک داده شود دندانها سیاه نمی شود.

قطره آهن و پوسیدگی دندانها

پوسیدگی دندان در کودکانی اتفاق می‌افتد که بهداشت دهان ودندان آنها توسط والدین شان رعایت نمی‌شود و یا از میان وعده‌های پوسیدگی زا مانند ترکیبات شیرین،کیک و بیسکویت به صورت متناوب استفاده می‌کنند.

بنابراین عدم رعایت بهداشت موجب پوسیدگی دندان ها می شود و نه استفاده از قطره آهن.


هیچ دلیل علمی برای پوسیده شدن دندانها در اثر استفاده از قطره آهن وجود ندارد.

در صورتی که پوسیدگی در دندان وجود داشته باشد قطره آهن می تواند در پوسیدگی دندان نفوذ کند و از آنجا که برخی از دندانهای شیری تا حدود 12 سالگی باقی می‌مانند در صورت پوسیده شدن هر چه سریعتر باید مورد درمان قرار گیرند.
 

چگونه دندانهای کودک را تمیز کنیم؟

-بعد از خوردن شیر  و قطره آهن ،باید با گاز استریل نرم و مرطوب و یا با تنظیف تمیز و مرطوب و مسواک انگشتی دندان های کودک را تمیز کرد .


-والدین باید دندان کودکان خود را از یک تا سه سالگی با مسواک بدون خمیردندان تمیز نمایند و از 3 تا 6 سالگی از مسواک و خمیر دندان مخصوص کودکان استفاده کنند.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال