لیزرهای کاربردی در دندانپزشکی اطفال کدامند ؟

تجربیات بالینی نشان داده است که درمان کودکان با لیزر توسط دندانپزشک ترمیمی با لیزر نسبت به شیوه های متداول مزایای زیادی دارد . دندانپزشکی بدون درد کاهش زمان درمان های ترمیمی ، حذف نیاز به کاربرد فرزهای با سرعت بالا که لرزش ، بو ، و ترس ایجاد می کنند ، کاهش یا حذف نیاز به بی حسی موضعی ، بخیه ، تجویز داروهای مسک و آنتی بیوتیک از جمله مزایای کاربرد لیزر می باشد .

بسیاری از انواع لیزرها در دندانپزشکی اطفال کاربرد دارند . دستگاه های لیزری همچون Diagnodent برای تشخیص پوسیدگی استفاده می شوند . این دستگاه میزان نور فلورسانس عبوری از سطح اکلوزال دندان را اندازه گیری کرده و در یک نسبت با درجه مینرالیزاسیون ، آن را به یک اندازه کمی تبدیل می کند تا میزان نسبی پوسیدگی دندان تعیین گردد . لیزرهای آرگون برای سفت کردن ترمیم های کامپوزیتی و جراحی های بافت نرم موجود هستند . لیزرهای co2 برای درمان های جراحی روی ضایعات بافت نرم خصوصا زمانی که کنترل خونریزی ، تبخیر کردن ، و برش دقیق بافت لازم باشد کاربرد خواهند داشت ، اما به خاطر احتمال تحرک کودک و عدم همکاری وی ، شاید لیزر مناسبی برای کار روی کودکان نباشد .

دستگاه هایی همچون لیزر Nd:YAG تناوبی در طول موج 1064nm و نیز تابش های مداوم یا متناوب لیزر دیود نه برای تراش بافت سخت که برای برش بافت نرم ، موثر می باشند . این نوع لیزرها برای درمان ضایعات رنگدانه دار بافت نرم مناسب هستند چراکه جذب آنها در هموگلوبین بالا است و باعث کنترل خونریزی نیز می شوند . با معرفی و تکامل لیزرهای خانواده اربیوم ، دندانپزشک ترمیمی با لیزر و دندانپزشکان اطفال یک لیزر ایمن و موثر را در درمان ضایعات بافت نرم و سخت حفره دهان پیدا نمودند . عمق نفوذ لیزرهای اربیوم در بافت کم است ، جذب آن در آب بالا است ، صدمه حرارتی ندارد ، و خصوصیات انعکاسی آن در آب بالاست ، صدمه حرارتی ندارد ، و خصوصیات انعکاسی آن آنقدر کم است که برای کار روی اطفال مطلوب می باشد .

لیزرهای کاربردی در دندانپزشکی اطفال کدامند ؟

لیزرهایی که روی بافت سخت استفاده می شوند بدون تماس نوک دستگاه با بافت و با استفاده از اسپری آب بکار می روند . در جراحی روی بافت نرم کاربرد اسپری آب اختیاری است و جراحی ها به شکل تماس نوک هندپیس با بافت یا با فاصله از آن صورت می گیرد . به عنوان مثال ، درمان زخم های آفتی و ضایعات هرپسی در شرایطی انجام می گیرد که نوک دستگاه از ضایعه فاصله داشته باشد . فواید درمان بیماران با لیزرهای خانواده اربیوم شامل موارد زیر می شود : اثر باکتریوسیدال که می تواند باعث استریل شدن محل کار شود و اثر ضد درد روی بافت هدف که مشابه دستگاه های Nd:YAG است.

لیزرها نسبت به دستگاه الکتروسرجری دقت بیشتری دارند و نکروز حرارتی کمتری را در بافت های مجاور باعث می شوند .

 

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال