لیزر Nd:YAG چیست؟

در دندانپزشکی بدون درد ، به گفته دندانپزشک اطفال طول موج این لیزر در حد 1.064nm و در نزدیکی طیف مادون قرمز است. رنگدانه های ملانین و هموگلوبین جاذب اصلی این طول موج هستند. طریقه تابش Nd:YAG به شکل تناوبی آزاد یا مداوم با تناوب دریچه ای است. فیبرهای عادی، پوشانده شده با سرامیک با یا بدون اسپری آب، در تماس یا با فاصله از بافت در انواع دستگاه ها به کار برده می شوند. بعضی از دستگاه ها با یا بدون اسپری آب و هوا کار می کنند و تعدادی دیگر از ترکیب آب و هوا برای خنک کردن محل جراحی بهره می برند. برش، تبخیر و لخته کردن بافت با لیزر تناوبی آزاد و فیبر نوری 320 µm انجام می گیرد.

در ادامه به گفته دندانپزشک در دندانپزشکی بدون درد، فیبر در تماس با بافت انرژی 2.50w با تناوب 20 هرتز، تا 3.00w و وتناوب 100Hz را به بافت منتقل می سازد. سرعت تراش کم تا متوسط است و اگرلایه زغالی ایجاد شده روی فیبر با اسپری آب حذف نشود، تجمع انرژی رخ داده و لخته شدن بافت به راحتی امکان پذیر است. فیبرهایی با پوشش سرامیک برای تماس روی بافت استفاده می شوند که با توجه به نوک تراش خورده فیبر امکان تابش متمرکز یا غیر متمرکز اشعه وجود دارد. در نوک های سرامیکی فیبر به خاطر جذب انرژی، نقطه داغ تشکیل می شود که آن را در تماس مداوم با بافت قرار داد.

لیزر Nd YAG چیست؟

کاربرد تابش مداوم لیزر Nd:YAG به شکل غیر تماسی با بافت خصوصا با فیبرهای معمولی توصیه نمی شود، چرا که عمق نفوذ و حجم تابش آن قدر زیاد خواهد شد که امکان آسیب بافتی می رود. این اثرات در جراحی های سیستم گوارشی که نکروز لخته ای بافت کارساز است مفید خواهد بود اما در داخل حفره دهان دلیلی برای این گونه کاربرد وجود ندارد. روش ها و دستگاه های فراوانی از لیزر Nd:YAG برای کاربرد دندانپزشکی وجود دارند که درمانگر می تواند از میان آن ها انتخاب نماید.

لیزر Ho:YAG :

طول موج این لیزر 2.100nm و در طیف مادون قرمز است که در آب به خوبی جذب می شود. به شکل استاندارد تابش تناوبی آن با فیبر نوری 300 میکرونی انجام می گیرد. با انرژی 1.75w و تناوب 10Hz آن می توان بافت را با سرعت متوسط تا تند برش داد و با کاهش انرژی برای لخته کردن بافت از آن استفاده نمود. جذب بالای این لیزر در آب و وجود آب میان بافتی فراوان در اکثر بافت های نرم دهان باعث می شود که این لیزر یک روش مطلوب درمانی نام می گیرد.

لیزرها کارایی فراوانی در درمان های دندانپزشکی دارند. اما لیزر به این معنانیست که ما از روش های متداول بی نیاز شده ایم. گاهی ترکیب روش های معمولی و درمان لیزری با یکدیگر موفقیت کار را تضمین خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط :

کاربرد لیزر Er : YAG چیست؟

تقسیم بندی لیزرها در دندانپزشکی ترمیمی با لیزر

تاریخچه لیزر اربیوم

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال