مراقبت از دندان ها از پوشش های اسیدی

مراقبت از دندان ها از پوشش های اسیدی

دندانپزشک اطفال، دکتر رکنی, در این پست به شما عزیزان راه هایی برای در امان ماندن از پوشش های اسیدی به شما معرفی می کند.

1. این دندانپزشک اطفال خوب در تهران، در گام اول از شما می خواهد که از دلایل آن آگاه باشید. محرک های پوشش اسیدی روی دندان شامل موارد زیر می باشند :

  • مصرف طولانی و منظم از مشروبات الکلی، آبمیوه ها، نوشیدنی های غیر الکلی یا نوشابه های گازدار و سس های سالاد که سرکه در آن ها به وفور استفاده می شود. کم آبی بدن اثرات سودمند بزاق دهان را کم می کند اما از نوشیدنی های ادرار آور پرهیز کنید، به عبارت دیگر، به خصوص کافئین و الکل.
  • تغذیه کردن از سبزیجات و میوه ها به طور مداوم در روز
  • الگوهای غذایی نامتعادل، به طور مثال، چیزهایی که اسید میوه ها مانند آجیل را متعادل می کند، در زمان خوردن میوه نخورید.
  •  غذاهای میان وعده ای – بسیاری از آن ها اسیدی هستند.

 

2. کاهش دادن نوشیدنی های اسیدی. مصرفتان را در نوشیدنی های غیرالکلی و نوشابه های گازدار، آبمیوه ها و مشروبات الکلی کم کنید یا حذف کنید. مقدار زیادی از این نوشیدنی ها به دلایل زیادی برای شما سالم نیستند، پس نه تنها دندان هایتان از این کاهش مصرف سود خواهد برد، صد البته که وضعیت تغذیه شما و سلامتی کلی بدنتان هم سهیم خواهند بود. طبق گفته های قبلی نوشابه های غیر الکلی شامل مقادیر زیادی از اسید سیتریک، و کافئین هستند که اثر محافظتی بزاق دهان را کاهش می دهد.

 

3. از تغذیه کردن مداوم در روز خودداری کنید. اگر از غذاهای پروعده در طول روز لذت می برید، باید گفت که ممکن است دندان های شما را به خطر بیاندازد. بهترین راه حل این است که مطمئن شوید غذاهایی که مصرف می کنید هر دو دارای اسید پایینی هستند یا با غذاهایی ترکیب شده اند که اسید را خنثی می کنندو نیازتان به غذاهای اسیدی را کم می کنند. به طور مثال، مصرف آجیل با میوه یا پنیر با هویج می تواند یک راه برای کاهش اثرات پوشش اسیدی باشد. آجیل و لبنیات در مقایسه با غذاهای اسیدی به نظر تنظیم کننده های مفیدی می آیند. آب به مقدار کم در فواصل زمانی منظم بنوشید.

 

4. از مسواک زدن دندان هایتان بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی به مدت یک ساعت خودداری کنید. در حالی که این ممکن است به مراتب حسی به نظر بیاید، غذاها و نوشیدنی های اسیدی مینای دندان را صاف می کنند و آن را با مسواک در معرض خطر قرار می دهند.

یک ساعت قبل از مسواک زدن صبر کنید تا بزاق مواد معدنی از دست داده را برگرداند و مینای دندان دوباره سخت شود. از نخ دندان و خلال دندان بین مسواک صبح و عصر استفاده کنید.

 

5. دهانتان را با جوش شیرین بشویید. برای کاهش اسید در دهانتان، دهان و دندان را به طور منظم با یک قاشق جوش شیرین در آب شستشو دهید.  

6. از یک نی استفاده کنید. استفاده از آبمیوه و نوشیدنی های غیر الکلی با دندانتان را با استفاده از یک نی کاهش دهید. این فقط یک کمک کوچک است، پس آن را به حساب یک راه حل مناسب نبینید. بهترین روش، کاهش مصرف کلی تان از آبمیوه و نوشینی های گازدار است.

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال