مراقبت از دهان در صورت شکاف لب و کام

ملاحظاتی که باید در رابطه با دهان و دندان در صورت شکاف لب و کام داشته باشید، چیست؟

دندان های مجاور شکاف ممکن است رویش پیدا نکنند، خصوصا دندان های کانین. طبق نظر دندانپزشک اطفال در این کودکان پیوند استخوان بین 9 و 10 سالگی، قبل از رویش دندان انجام می شود و این حالت باعث تحریک رویش کانین می شود.

ملاحظات ویژه دندانپزشکی به گفته دندانپزشک اطفال :

در صورت وجود شکاف در کام، اصلاح جراحی اغلب منجر به قوس باریکی می شود. درمان ارتودنسی شامل توسعه قوس قبل از منظم کردن است و پیشگیری از پوسیدگی در این کودکان که مکررا تحت درمان ارتودنسی وسیع قرار می گیرند، بیشتر و مهمتر است. رویش نابجای اولین مولر دائمی در 10 درصد کودکان مبتلا به شکاف، رایج تر است. این مسئله با کروادینگ، به علت تنگی قوس فک بالا همراه است.

مراقبت از دهان در صورت شکاف لب و کام

توجه ضعیف به خود، ممکن است کودکان را بی انگیزه کند و به همین دلیل بهداشت دهان ضعیف است. عفونت مکرر گوش به علت رابطه نزدیک بین عضلات در اروفارنکس که لوله استاش را می پوشاند و در کودک مبتلا به شکاف کام ناقص است، یا آنتی بیوتیک درمان می شود. در کودکان جوان، این فاکتورها ممکن است منجر به شیوع بیشتر پوسیدگی های دندان گردد.

مراقبت پیشگیرانه دندانی :

جلوگیری از بیماری های دندانی برای هر فردی مهم است. اما بیش از همه برای کودکان دچار ناتوانی ها که سلامت کلی آن ها ممکن است به علت وجود بیماری های دهان  و دندان درمان نشده به خطر افتد، حائز اهمیت است.

یک راهبرد خاص جهت پیشگیری که هم از لحاظ بالینی و هم از نظر هزینه، مقرون به صرفه باشد، به سطح تدارک بستگی دارد : در سطح فردی یا اجتماعی و نیز از نظر پرسنل موجود برای ارائه یک برنامه خاص.

مطالب مرتبط :

عوامل اروژن های دندانی چیست؟

تاثیر رفتار و سلامت و بهداشت دهان و دندان

زخم دهان کودک بعد از درمان دندانپزشک

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال