معاینات خارج دهانی و داخل دهانی توسط دندانپزشک ترمیمی

به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر تاریخچه پزشکی به این شرح است که بیانگر حساسیت های احتمالی، اختلالات خونی و اطلاعات دیگر درباره شرایطی است که می تواند با درمان تداخل کند.

معاینات خارج دهانی :

به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر مواردی مانند تورم، کبودی یا کوفتگی و پارگی صورت و لب ها مورد توجه قرار گرفته و ثبت می شود. زخم های عمیق لب به منظور جستجوی شکستگی های دندانی یا اجسام خارجی دیگر به دقت معاینه می شوند.

معاینات داخل دهانی :

معاینه باید منظم بوده و شامل ثبت موارد زیر باشد :

1.تورم، پارگی و خونریزی مخاطی دهانی و لثه

2.ناهنجاری های اکلوژن

3.دندان های غایب، نابجا یا لق شده، روکش های شکسته یا ترک های مینایی

 

معاینات داخل دهانی و خارج دهانی توسط دندانپزشک ترمیمی

معاینه کلیه دندان های ناحیه تروماتیزه (صدمه خورده) و وضعیت اکلوژن و شرایط دندان ها در فک مقابل ضروری است. فاکتورهای زیر توجه ویژه ای می طلبد :

جابجایی : جهت و میزان جابجایی باید ثبت شود. جابجایی اندک به سختی تشخیص داده می شود. در چنین مواردی ارزیابی اکلوژن و رادیوگرافی های تهیه شده با زوایای مختلف کمک کننده می باشد.

لقی : درجه لقی در هر دو جهت افقی و عمودی ارزیابی می شوند. البته با در نظر گرفتن این مطلب که دندان های دائمی نابالغ و دندان های شیری دچار تحلیل ریشه لقی زیادی از خود نشان می دهند. وقتی که چندین دندان با هم به صورت یک قطعه حرکت کنند به شکستگی زائده استخوان مشکوک می شویم.

واکنش به دق : با دسته یک آینه دهانی بر روی دندان ها در هر دو جهت افقی و عمودی به آرامی ضربه زده می شود. حساسیت به دق نشان دهنده صدمه به لیگامان پریودنتال می باشد. صدای فلزی بلند نشان می دهد که دندان آسیب دیده در استخوان قفل شده است.

رنگ دندان : تغییر رنگ ممکن است بلافاصله بعد از آسیب دیده شود. بنابراین بهتر است یک سوم ژنژیوالی تاج دندان در سطح پالاتال با دقت خاصی ارزیابی شود.

واکنش به تست های حساسیت : معمولا گرفتن اطلاعات قابل اطمینان از یک جوان یا کودک وحشت زده ممکن نیست. به هر حال، در دندان های دائمی تست حساسیت الکترومتریک هر وقت که ممکن است باید انجام شود . این تست اطلاعات مهمی درباره محتوای نورو واسکولار پالپ می دهد که برای مقایسه در جلسات معاینه فالوآپ (پیگیری) ارزشمند است.

دندان سالم سمت مقابل یا دندان قابل مقایسه دیگر به عنوان کنترل (شاهد) به کار گرفته می شود. قابل اعتمادترین پاسخ زمانی به دست می آید که الکترود روی لبه انسیزال قرار داده شود. توضیح درباره هدف از انجام تست و نوع واکنش مورد انتظار از اهمیت برخوردار است. برای جلوگیری از تحریک دردناک دندان بهتر است همواره جریان رئوستات به آرامی افزایش یابد.

در مطلب بعدی به ادامه این معاینات خواهیم پرداخت.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال