معاینات دهانی در معاینات کلینکی پزشکی به چه صورت است؟

در تاریخچه پزشکی و معاینات کلینیکی پزشکی یا دندانپزشکی توسط دندانپزشک ترمیمی با لیزر یکسری گزینه ها را برایتان شرح دادیم. در ادامه به باقی گزینه هایی همچون معاینات دهانی در تاریخچه پزشکی می پردازیم.

معاینات داخل دهانی

ممکن است معاینات داخل دهانی اولین تماس بچه ها با وسایل دندانپزشکی باشد. بنابراین به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر، دندانپزشک باید از معاینات ساده دندانی آغاز نمایدتا کودک را به کاربرد آینه و پروب و سایر وسایل در حفره دهان آشنا کند. تکنیک Tell-show-do باید با مهارت کامل به کار رود. طی معاینات دهانی دندانپزشک ترمیمی با لیزر می تواند مسائل و مشکلاتی را که در دهان پیدا می کند با والدین در میان بگذارد. بیشتر والدین از اینکه توضیحاتی در مورد وضعیت کودکشان دریافت نمایند خوشنود می شوند.

طبق نظر دندانپزشک ترمیمی با لیزر، حفره دهانی باید با روشی هدفمند معاینه شود تا از فراموش کردن نکات مهم اجتناب شود. وسایل مورد نیاز برای معاینات روتین، تعدادشان کم است و در حالتی که کودک روی صندلی دندانپزشکی قرار گرفته می تواند انجام شود. برخی مواقع مثلا در بچه های خیلی کوچک انجام معاینات در حالی که کودک در آغوش والدین است می تواند سودمند باشد.

معاینات کلینیکی توسط دندانپزشک ترمیمی با لیزر

معاینات مربوط به مخاط دهانی

بافت نرم دهان قبل از بافت سخت آن معاینه می شود. در این مرحله باید لوزه ها نیز از نظر اندازه و احتمال وجود عفونت بررسی شوند. معاینه مخاط دهان از لب ها آغاز می شود و در ادامه مخاط داخلی گونه که شامل سالکوس آلوئولار بالا و پایین می شود، بررسی می شوند. کام با استفاده از آینه لمس می شود و بعد از بالا بردن زبان، مخاط کف دهان و زبان نیز معاینه می شوند.

طی معاینه مخاط دهان که شامل لمس و مشاهده می شود باید به وجود زخم، تغییر رنگ سطحی، تورم و یا فیستول توجه شود. هنگام بررسی زائده آلوئولار، هرگونه تورم یا کنار رفتگی لبه لثه که می توانند نشان دهنده وجود ضایعات پری اپیکال یا اینتررادیکولار باشند، باید به دقت بررسی شود. این مورد اخیر می تواند در کودکان بزرگتر و یا در نوجوانان نشانه بیماری های پریودنتالباشد که در این صورت تهیه رادیوگرافی ضروری است. وجود و اتصال فرنوم ها باید با توجه ویژه به احتمال تاثیرات پیچیده ای که ممکن است اتصال عمیق آن ها در بافت پریودنتال بگذارند بررسی شوند.

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال