منظور از عوامل ضد ویروسی چه می باشد؟

عوامل ضد ویروسی به گفته دندانپزشک ترمیمی با لیزر چه می باشد؟

عوامل ضد ویروسی چیست؟!

ژنژیواستوماتیت هرپتیک اولیه، شایع ترین تظاهر تشخیص داده شده هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV) است. این حالت به شکل بیماری حاد به همراه تب، بی حالی، تحریک پذیری، لنفادنوپاتی گردنی و ضایعات دهان و اطراف و دهان که لثه و غشا مخاطی دهان را درگیر می کند، دیده می شود. ژنژیواستوماتیت هرپتیک در کودکان سالم به طور خود به خود ظرف 10 الی 14 روز بهبود می یابد و تنها نیاز به درمان حمایتی دارد. با این وجود، عفونت اولیه و یا فعالیت مجدد HSV نهفته در بیماران با ایمنی تضعیف شده نیاز به درمان وسیع تری دارد. ضایعات زخمی هرپتیک ممکن است مدخلی برای باکتری ها و قارچ ها باشند و سبب یک عفونت جدی منتشر شوند.

آسیکلوویر به توصیه دندانپزشک ترمیمی با لیزر

عوامل ضد هرپسی چیست؟!

داروهای موثر برای درمان عفونت HSV در بیماران با نقص سیستم ایمنی شامل آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فام سیکلوویر هستند. داروهایی که اغلب برای درمان سیتومگالوویروس استفاده می شوند، برای HSV نیز موثر هستند اما سمیت بیشتری را نشان می دهند. راه تجویز دارو، (آسیکلوویر خوراکی در مقابل آسیکلوویر داخل وریدی) بستگی به میزبان، مکان و شدت بیماری دارد. درمان پروفیلاکتیک ممکن است در بیماران با تست سرمی مثبت HSV و آنهایی که احتمال فعالیت مجدد ویروس دارند در نظر گرفته شوند.

آسیکلوویر برای بیمارانی که ریسک کمی برای بیماری یا فعالیت مجدد ویروس دارند، توصیه نمی شود. عوارض جانبی بر روی CNS یا کلیه ها ممکن است به طور غیر شایع همراه با آسیکلوویر داخل وریدی دیده شود. در حالی که تجویز خوراکی ممکن است همراه با سردرد، تهوع و یا نوتروپنی(مورد آخر در نوزادان) باشد. احتمال ایجاد مقاومت به آسیکلوویر پایین است اما در بیماران با نقص سیستم ایمنی این احتمال بیشتر است.

 

مطالب مرتبط :

درمان سیستمیک ضد قارچی به توصیه دندانپزشک ترمیمی

درمان شکستگی های ریشه دندان توسط دندانپزشک ترمیمی

معاینات خارج دهانی و داخل دهانی توسط دندانپزشک ترمیمی

درباره مهسا رکنی

دکتر مهسا رکنی دندانپزشک کودکان , دندانپزشک اطفال , دندانپزشک کودک , دندانپزشکی کودکان بدون بیهوشی , دندانپزشکی اطفال با سدیشن

مطالب آموزشی 

دندانپزشک اطفال